• BIST 97.687
 • Altın 230,615
 • Dolar 5,8477
 • Euro 6,7643
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 14 °C

Tırsan, 2’nci Ar-Ge Merkezi'nin Temelini Attı

Tırsan, 2’nci Ar-Ge Merkezi'nin Temelini Attı
Tırsan, öncü misyonunu Ar-Ge’de sürdürüyor. İlk Ar-Ge merkezini 2009 yılında açan firma, 2’nci Ar-Ge merkezinin temellerini de attı.

Tırsan, treyler sektörünün Dünya’da en yüksek test kapasitesine ve en yüksek teknoloji donanımına sahip olacak 2’nci Ar-Ge merkezini de açıyor. TOSB (Gebze Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) içinde yer alacak yeni Ar-Ge merkezinin temel atma töreni gerçekleşti. Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’nun ev sahipliği yaptığı törene; yerel ve uluslararası, lojistik, otomotiv, yan sanayi, dernek ve sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda davetli katıldı.

Toplam 16 bin 600 metrekare kapalı alandan oluşacak ve 150 araştırmacı mühendisin çalışacağı tesis, Endüstri 4.0 prensipleri doğrultusunda oluşturulacak üretim alanına sahip olacak. Tesis devreye girdiğinde; her 3 ayda yeni bir ürün platformu geliştirilecek,  prototiplerini kendi bünyesinde üretebilecek ve 8 milyon kilometreye eş değer ömür testi uygulanabilecek kapasiteye sahip olacak. Aynı zamanda Uluslararası sertifikaların testlerini (ADR ve ATP gibi) kendi bünyesinde yapabilecek.

Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Ülkemize ve ülkemizin geleceğine güveniyoruz ama her şeyden önce sektörün 40 yıldır lideri olarak bu görev bize düşüyor. Tırsan olarak çok büyük ve cesur bir yatırım gerçekleştiriyoruz. Yeni yapılacak Ar-Ge Merkezimizde, treylerlere her türlü iklim ve yol koşullarında yüklü ve yüksüz testler yapılacak” diyen Nuhoğlu, bu zamana kadar Türkiye’de üretilen treylerler uluslararası testler için başka ülkelere gönderiliyordu. Global ölçekte rekabetçiliğimizi sürdürmemiz için bundan sonra uluslararası testleri, kendi bünyemizde yapacağız” dedi.

Nuhoğlu: “Yatırım yapacaksanız Ar-Ge’ye yapın”

Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu“40 yıldır bu işin içindeyiz.  40 yıldır pazar lideriyiz ve sürekli yatırım peşindeyiz. Adapazarı merkezimizde son 5 yılda 53 milyon Avro yatırım gerçekleştirdik. Şu anda Adapazarı’nda süren yatırımın miktarı 87 milyon TL” diyen Nuhoğlu, yurtdışından sektöre yönelik yapılan yatırımların şeklini ve ölçeğini eleştirdi. “Bir ülkeye yatırım yapacaksanız böyle Ar-Ge yatırımları yapacaksınız” açıklamasını yaptı.

Nuhoğlu, Türkiye’deki mühendislik kalitesinin kanıtlanmış olduğunu, bu sektörde yetişmiş 10 bine yakın mühendisin, 40 Ar-Ge merkezinde çalıştığını belirterek, markaları Ar-Ge ve iş gücü gelişmiş, katma değer ve gelecek üreten merkezlerin yatırımına davet etti.

Tırsan’ın sadece son iki yılda 120 patent aldığını ve bunun 50 tanesinin uluslararası olduğunu söyleyen Nuhoğlu, “Bu bir emektir. Bu emeğe saygı göstermek gerekiyor. Tüm çalışanlarımızı canı gönülden alkışlıyorum. Bu ürünler bu geliştirmeler Tırsan’ın geleceğidir,  Tırsan’ın Türkiye’ye mal olmuş değerleridir. Tırsan’da üretilen her ürün artık Türkiye’nin ürünü oldu. Bunu yaratan inanılmaz organize olmuş bir ekip var” dedi.

Teknolojideki ve değişimdeki hıza işaret eden Çetin Nuhoğlu, “Önümüzdeki 10 yıl içerisinde göreceğimiz değişimler, insanoğlunun var olduğu 100 bin yıllık değişimden çok daha fazla olacaktır. Yapay zeka, nesnelerin interneti gibi gelişimlerle süreç çok hızlandı. Ben biliyorum ki yaşadığım 40 yılın bir başka 40 yılını daha yaşamayacağım. 1977’de yola çıktığımız 6x2 araçlar vardı, artık bambaşka ürünlerimiz var. Daha farklı hizmet sunmanın sonuçlarını yaşıyoruz. Gelecekte bunlar çok daha hızlı gelişecek. Işınlanma olmadığı sürece bize ihtiyaç hep olacak. Ama biz de bu ihtiyaçları yerine getirirken müşteri beklentilerini çok iyi anlayacağız ve kendimizi bunun için kurgulayıp, beraber üreteceğiz” diye konuştu. 

Yılmaz: “Son 2 yılda 120 adet patent başvurusu yaptık”

Ar-Ge Direktörü Tugay Yılmaz da yaptığı konuşmada, Ar-Ge faaliyetlerinin Tırsan için çok önemli olduğunu ve sektörün ilk Ar-Ge merkezini 2009 yılında açtıklarını söyledi.  Yılmaz, mevcut Ar-Ge merkezlerinde 2 bin 500 metrekaresi prototip ve test alanı olmak üzere 3 bin 500 metrekare kapalı alanda yaklaşık 100 araştırmacı ile faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek, “Faaliyetlerimiz kapsamında sadece 2016 yılında Toplam 18 milyon TL Ar-Ge harcaması ile, içlerinde 2’si Avrupa Birliği, 9’u TUBİTAK destekli olmak üzere toplam 55 farklı Ar-Ge projesi yürüttük. Ar-Ge faaliyetlerimiz sonucu 60’ı 2016`da olmak üzere son 2 yılda 120 adet patent başvurusu yaptık. Bu rakamla tüm sektörler içerisinde en çok patent başvurusu yapan firmalar içerisinde yer aldık. IAA Ticari araçlar fuarında düzenlenen sektörün en önemli inovasyon yarışmasında bir aracımızla Trailer Innovation 2017 Güvenlik kategorisinde 1’incilik ödülüne layık görüldük.” dedi.

Tugay Yılmaz, teknolojinin çok hızlı geliştiğini, Endüstri 4.0, Lojistik 4.0, otonom sürüş, bağlantılı araçlar, dijitalleşme, akıllı cihazlar gibi yeni trendlerin teknolojiye yön verdiğini kaydetti. Bu değişim ve gelişim hızına ayak uyduramayan kuruluşların rekabetçi olamayacaklarını ve yerlerini inovatif, proaktif, pazara verimli ve hızlı çözümler sunan firmalara bırakacaklarını söyledi. Yılmaz, Tırsan’ın kendi tasarlayıp geliştirdiği özgün ürünleri ile müşterilerine yeni, inovatif, rekabetçi ve esnek çözümler üreten bir marka olduğunu ifade ederek yeni Ar-Ge merkezinin sürdürülebilir rekabetçiliği koruma ve arttırmada en önemli araçlardan biri olacağının altını çizdi.

Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Alper Aydın da konuşmasında, 3 uluslararası marka ile 55’ten fazla ülkeye ihracat yapıldığını söyledi. Aydın, “Yurtdışında, Almanya, Polonya, Hollanda, İtalya ve Rusya hedef pazarları başta olmak üzere toplamda 20’den fazla ülkede, 300’den fazla satış ve satış sonrası noktasına sahibiz. 2017’nin ilk 9 ayında Türkiye treyler ihracatında kendi rekorumuzu egale ederek tarihi bir başarıya imza attık. 2017 ilk 9 aylık dönemde geçen sene aynı döneme göre ihracat ciromuzu yüzde 17 oranında artırarak 96 milyon Avro seviyesine çıkardık. 2017 yılını 5 bin 340 araç ve 135 milyon Avro ihracat ile kapatmayı hedeflemekteyiz. İhracattaki büyük gücümüzü Almanya’da bulunan Goch ve 5 Temmuz’da açılışını yaptığımız Ulm fabrikalarımız, Rusya’daki Tula fabrikamız ve hepinizin bildiği gibi en büyük üretim tesisimiz olan Adapazarı fabrikamızdan almaktayız. Önümüzdeki yıllarda ise Fransa, İtalya ve İngiltere ülkelerinde yapacağımız yeni yatırımlarımız ile ihracat gücümüzü arttırarak sürdürmeyi hedefliyoruz. Rusya’da bu seneyi yüzde 250 büyüme ile rekor satış ile kapatacağız, gelecek sene Pazar payı hedefimiz yüzde 7 ile satış adetlerimizi iki katına çıkarmayı hedeflemekteyiz” diye konuştu.

Tırsan, 2’nci Ar-Ge Merkezi'nin Temelini Attı

Aydın: “ 10 bin adetlik ihracat hedefi artık daha kolay”

Bu başarının arkasında 40 yıllık tecrübe ve 2009 yılından beri hizmet veren ve 4 milyon Avro’luk yatırımla hayata geçen Ar-Ge merkezlerinin bulunduğunu söyleyen Aydın, temelini attıkları 2.Ar-Ge merkezi ile 2020 yılındaki 10 bin adetlik ihracat hedefine emin adımlarla ilerlediklerini kaydetti. Aydın, “Ürün geliştirme ve inovasyon odaklı yeni Ar-Ge merkezimiz sayesinde, Avrupa’nın en geniş ürün gamına sahip treyler üreticisi unvanını sürdürmeye devam edeceğiz. Farklı coğrafyalar ve farklı taşımacılık modelleri için taşıma verimliliğini artıran, toplam sahip olma maliyetini en aza indirip farklı pazarlarda müşterilerimizin rekabet gücünü arttırarak endüstrinin büyümesine ve devamlılığına katkı sağlamaktayız.” dedi.

Burhanoğlu: “Ar-Ge yatırımı tüm yatırımlardan çok daha kıymetlidir”

TOSB Başkanı, TİM Yönetim Kurulu Üyesi, Sektör Kurulu Başkanı ve İhracatçılar Birliği Başkan Vekili Ömer Burhanoğlu, Tırsan’ın yaptığı Ar-Ge yatırımının sektör, bölge ve ülke için büyük önem taşıdığına işaret ederek, “Bölgemizde bu zor dönemde yatırım olması çok kıymetli, üretim olması çok çok kıymetli ama Ar-Ge’ye yapılan yatırım bir kere daha kıymetlidir” dedi.

Burhanoğlu sözlerine şu şekilde devam etti, “Tırsan’ın bize sağladığı güçle bunu başaracağımıza inanıyorum. Otomotiv gerçekten iyi gidiyor. İhracat yapan firmalarımız bu bayrağı sırtlamış gidiyor. Hem bölgemize hem otomotiv sanayine hem de ülke ekonomisi için ileriye dönük 40 yıllık liderliğin devamı anlamında kendilerine başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

2’nci Ar-Ge Merkezi Hakkında

 •  Merkez tam olarak devreye girdiğinde çalışan araştırmacı mühendis sayısı 150’ye ulaşacak. Böylece 300 bin saatlik bir yıllık mühendislik kapasitesi oluşacak. Her 3 ayda bir yepyeni bir ürün platformu geliştirilecek. Her ay 2 yeni ürün ve her hafta yeni bir ürün versiyonu geliştirilecek.
 • Gelişmiş Filo Yönetimi - Tırsan Telematik sistemi 2018 yılı itibariyle müşterilere sunulacak. Sistem sadece bir araç takipten öte, rota ve coğrafik alan tanımlama ile verimli operasyon planlama, yük ve aracın anlık gözlenmesi ve birçok farklı sensörün entegrasyonu ile yüksek yük ve araç güvenliği EBS verilerine anlık erişim ile yük ve sürüş davranışlarındaki değişimlerin tespiti, araca ait lastik basınç ve sıcaklıkları, balataların durumu, fren sistemindeki arıza durumu gibi bilgilerle bakım planlama verimliliği, sıcaklık kontrolü ile soğuk zincirin korunması ve kayıt altına alınması gibi verimli bir filo yönetimi için birçok ilave özellik içerecek.
 • Test ve doğrulama faaliyetleri için kullanılacak parça, sistem veya komple araçların prototipleri, yüksek teknoloji ile hassas ve hızlı olarak üretimi Endüstri 4.0 prensipleri doğrultusunda oluşturulacak üretim alanında gerçekleştirecek. Bu üretimde; 3 boyutlu baskı teknolojileri ile kompozit ve metal hızlı ve hassas parça üretimi, CNC kesme ve bükme operasyonları ile parça şekillendirme, üretilen parçaların hassas olarak birleştirilmesine imkan veren modüler prototip üretim fikstürleri, üretim sonrası kalite kontrol için optik ve lazerli ölçüm sistemleri ile en küçük parçalardan komple araca kadar prototip üretim kabiliyeti ile her ay 2 komple prototip araç üretebilecek.
 • Test bölümünde kullanılacak yol simülatörü ile;  8.000 saatte 8 milyon km eşdeğeri ömür testi yapılabilecek. Avrupa ticari araç üreticileri içerisindeki en yüksek kapasiteli ve esnek yol simülatörü olacak.
 • Bu ekipmanda yüksek kapasiteli hidrolik silindirler ile 70 ton’a kadar toplam yüklü ağırlığı olan araçların yol simülasyonu ile hızlandırılmış ömür testleri yapılacak.
 • 17 m’ye kadar dingil mesafesine sahip araçlar test edilebilecek.
 • Sadece yoldan gelen kuvvetlerin değil ayrıca çevre ve iklim şartlarının da simülasyonu gerçekleştirilecek. Aracın ve komponentlerin ömrü boyunca maruz kalacağı iklim ve çevresel şartların laboratuvar ortamında simülasyonu ile, sıcaklık, nem, gün ışığı, korozyon gibi etkilerin fonksiyon ve ömür üzerindeki etkilerinin tespiti yapılacak.
 • Yürürlükte olan birçok kanun ve yönetmeliğe uygunluk testleri 2’nci Ar&Ge merkezi bünyesinde gerçekleştiriliyor olacak. ADR ve ATP gibi birçok regülasyona uygunluk kontrolleri burada yapılacak.

Tırsan, 2’nci Ar-Ge Merkezi'nin Temelini Attı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77