• BIST 5.114,97
  • Altın 1312.477
  • Dolar 20.9351
  • Euro 22.3169
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C

Taha Kargo Irak’a Türk Modeli Kargoculuğu Götürecek

Taha Kargo Irak’a Türk Modeli Kargoculuğu Götürecek
IRAK ve İran pazarlarına yönelik olarak karayolu kargo taşımacılığı, parsiyel, komple ve ekspres taşımalar yapan Taha Group, Ortadoğu pazarının ticarette cazibesini artırdığı günümüzde uzun yıllardır bu pazarlarda profesyonelleşmiş olmanın avantajını yaşı

IRAK ve İran pazarlarına yönelik olarak karayolu kargo taşımacılığı, parsiyel, komple ve ekspres taşımalar yapmanın yanında Irak’a havayolu taşımaları yapan Taha Group, Ortadoğu pazarının ticarette cazibesini artırdığı günümüzde uzun yıllardır bu pazarlarda profesyonelleşmiş olmanın avantajını yaşıyor. Türkiye ve Irak’taki 250’ye yakın personeli ile dış ticaret danışmanlık, aracılık hizmetleri, finans ve garantörlük hizmetleri yanında turizm ve organizasyon hizmetleri de sunan Taha Group, Irak’ta kargo hizmetine yoğunlaşarak Türk kargo şirketlerinin kalitesinde ve hizmet anlayışında bir kargo hizmetini Irak’a yerleştirmeyi hedefliyor.

Fatih-Aksaray’da depo-aktarma merkezi, Ankara, Gaziantep ve Mardin’de şube ve depoları bulunan Taha Group’un Irak’ta 18 şube, İran’da ise 2 şube ile hizmet verdiğini ifade eden Taha Group Yönetim Kurulu Başkanı Emin Taha, Irak pazarı ve bu pazarda Taha’nın hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Öncelikle 2010 yılı ile ilgili konuştuğumuz Emin Taha, dünya genelinde yaşanan ekonomik krizi fırsata çeviren firmalardan biri olduklarının altını çiziyor ve ilk olarak 2004 yılında ilk 1000 ihracatçı arasında yer almaya başlayan Taha’nın, 2008 yılından itibaren ilk 500 ihracatçı firma arasına girme başarısını gösterdiğini belirtiyor. 2008 yılında 365’inci sıraya yükselen Taha Group’un, 2009 yılında ihracat sıralamasında 227’nci sıraya yükseldiğini söyleyen Emin Taha, 2010’da bu sıralamada daha da yukarılara çıktıklarını kaydediyor.

2010 ihracat verilerine göre toplam 113,9 milyar dolar ihracat rakamına ulaşan Türkiye’nin 11,4 milyar dolar ile en fazla ihracat yaptığı ülkenin Almanya olduğunu belirten Taha, 7,2 milyar dolar ile İngiltere ikinci sırada yer alırken Irak’ın ise 6 milyar dolar ile Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı üçüncü ülke olduğunu vurguluyor.

Taha, parsiyel kargoda yüzde 40 pazar payı ile lider

Irak’ın Türkiye ihracatı için öneminin giderek arttığı günümüzde Irak’a yönelik gerçekleştirilen parsiyel kargo taşımalarında Taha Group olarak yaklaşık yüzde 40 pazar payı ile lider konumda olduklarını kaydeden Taha, “2009 yılı ortalamalarında göre günde ortalama 2 TIR çıkartırken, 2010 yılında bu rakam ekspres araçlarımızla birlikte ortalama 4’e çıktı” diyor.

Irak’ta yeni bir yapılanmanın olduğuna değinen Taha, “Irak baştan aşağı yenileniyor. Şu anda Irak, ekonomik manada hiçbir şey üretemez bir halde. Bu yüzden hemen hemen her alanda dışa bağımlı bir ülkeden bahsediyoruz. Türkiye ve Türk mallarına karşı Irak’ta yoğun bir talebin olduğunu gözlemliyoruz. Bu bakımdan çok büyük bir artı değerimiz var” diye konuşuyor.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarının gelişim göstermesini, Türkiye’ye olan güvenin ve bölgedeki stratejik konumun, Türkiye’nin ekonomik gücünün, kalifiye personel ve işgücünün, kaliteli ürünlerin bir göstergesi olarak yorumlayan Emin Taha, şunları söylüyor: “Alternatif pazarlar oluşturarak bir bakıma ticaret riskimizi de ortadan kaldırmış oluyoruz. Sadece Avrupa’ya ya da başka bir bölgeye bağımlı kalmıyoruz. Ülkemizin tanıtımına katkıda bulunuyoruz. Firmamız açısından ise Irak’a olan ihracat rakamlarının her yıl artış göstermesinde firmamızın da bu artışlarda payı olduğunu bilmek bizlere gurur veriyor.

Biz firma olarak kargo taşımacılığının yanı sıra ihracatı bilmeyen yeterli personele ve donanıma sahip olmayan firmalara da aynı zamanda ihracat yapmalarını, onlara ve dolayısıyla ülkemize döviz kazandırmayı, değişik pazarlar ve müşteriler ile çalışmalarını sağlamış oluyoruz. Grubumuzda turizm şirketinin de olması ülkemize gelen turist sayısında ciddi anlamda artış olduğunu İstanbul’daki otellerin doluluk oranlarından, firmamıza gelen müşterilerimizin ticaretin yanı sıra kültür turizmi açısından, eğitim turizmi açısından, sağlık turizmi açısından çok büyük artış gösterdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu açıdan da bakıldığında firmamızın ülke tanıtımını da yaptığını rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Türkiye ile Irak arasında ticaret yapan her türlü firmaya hizmet verdiklerine de dikkat çeken Taha, ihracat departmanı olmayan ya da ihracat yapmasını bilmeyen KOBİ’lerin de, faturasını kesmek kaydıyla ihracat işlemlerini yerine getirdiklerini söylüyor.


Irak’ta kargoda
Türk modeli…

Irak pazarına yönelik hedeflerden de söz eden Emin Taha, kargo sözleşmesi-sigortası, konşimento, müşteri kodu sistemi, barkod, online takip vb. hizmetleri vurgulayarak Türk modeli kargo hizmetinin tüm altyapısını kurduklarını ve amaçlarının Türk kargo şirketlerinin kalitesinde ve hizmet anlayışında bir kargo hizmetini Irak’ın her bölgesine yerleştirmek olduğunu açıklıyor.

Ayrıca Iraklıların hava kargoyu bir lüks olarak gördüklerini ama yakın bir zamanda bunun ihtiyaca dönüşeceğini belirten Taha, Irak Hava Yollarının tek yetkili hava kargo acentası olarak, Bağdat, Basra, Erbil, Süleymaniye ve Musul’da hava kargo ve kurye sistemin altyapısını kurmaya çalıştıklarını ve önümüzdeki dönemde bu sistemin tüm Irak geneline yaygınlaştırmayı planladıklarını kaydediyor.

Emin Taha, öncelikli pazarları olan Ortadoğu pazarı yanında parsiyel taşımacılıkta özellikle sanayinin olduğu Adana, İzmir, Bursa ve Kayseri gibi illerde de şube açmayı planladıklarını açıklıyor.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77