• BIST 105.520
  • Altın 379,348
  • Dolar 6,8125
  • Euro 7,5605
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 10 °C

Avrupa Birliği’nde Taşımacılık Kavgası Büyüyor

Avrupa Birliği’nde Taşımacılık Kavgası Büyüyor
Avrupa Birliği’nde geçtiğimiz yıl büyük tartışmalara sebep olan Mobility paketi üye ülkeleri ikiye böldü.

Avrupa Parlamentosu (AP), Mobility Paketi 1 olarak bilinen ve Avrupa birliği taşımacılık dünyasında büyük tartışmaları da beraberinde getiren teklifler konusundaki kilitlenmeyi ortadan kaldırdı ve ticari karayolu taşımacılığı için pazarın işleyişiyle ilgili kilit raporları onayladı.

Ancak bu paketten rahatsız olan AB ülkeleri oylamadan hemen önce yeni kuralların ertelenmesini öngören bir açık mektupla tepkilerini ortaya koydular.

Bulgaristan (AEBTRI),  İrlanda (IRHA)  Latvia (LATVIJAS AUTO), Litvanya (LINAVA) Macaristan (MKFE), Romanya (UNTRR)  Polonya (ZMPD) gibi Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinin taşımacılık sivil toplum kuruluşlarının imzaladığı mektupta kaotik senaryoların ortaya çıkabileceği ifade edildi.

Taşıma Hizmetlerinde Maliyet Artışı Bekleniyor

Mektupta geçen bazı ifadeler şu şekilde yer aldı: “Mevcut Mobility Package 1, ciddi bir şekilde dikkate alınmadan kabul edilirse, hem Avrupa vatandaşları hem de işletmeler üzerindeki etkisi önemli ölçüde negatif olacaktır. Pakette spesifik olarak, nakliyeciler için operasyon maliyetini artıracak uluslararası karayolu taşımacılığı pazarlarına erişim ve buna bağlı olarak, ulaşım hizmetleri ve ürün maliyetlerinde yeni fiyatlar getirmenin yanı sıra genel Avrupa ekonomisini de etkileyecek yeni kısıtlamalar var. Elbette Avrupa'da işletmecilerin daha az fırsat sunan belirli ulusal pazarlara dönmesiyle farklı AB Üye Ülkeleri arasında mal taşımakta Avrupa'da karayolu taşımacılığı işletmecilerinin kat etmesi gereken daha az rekabet olacak.”

Avrupa Birliği’nde Taşımacılık Kavgası Büyüyor

Güvenli Park Alanı İhtiyacında Bütün Taraflar Hemfikir

Mektubun bir diğer önemli kısmında ise sorunlar şu şekilde ifade edilmiş: “En önemlisi, sosyal gündemin hedeflediği unsurlar paket tarafından yerine getirilmeyecek ve sürücülerin çalışma koşulları iyileşmeyecektir. Aynı AB Üye Ülkeleri arasında çapraz ticaret ve ikili taşımacılık gerçekleştiren sürücüler, sosyal haklar ve ücretler bakımından eşit düzeyde olmayacaktır. AB Üye Ülkelerinde çalışan bazıları da binlerce kilometre geriye eve gitmeye ve sadece kamyonların eve dönüş kuralına uymak için haftalarca direksiyon başında olmaya zorlanacaklardır. En son Avrupa Komisyonu’nun çalışmasına göre, güvenli ve güvenli park etme altyapısına ihtiyaç var. Mobility Package ile ilgili müzakerelerin yanlış yöne girilmesi önerilen sürüş ve dinlenme ile ilgili kurallarına uyulmasına imkansız olmasıyla başladı.”

IRU’dan Anlaşmaya Tepki

IRU tarafından mükemmel olmaktan uzak olarak ifade edilen uzlaşmalar, tartışmaların ilerlemesine izin veriyor. Bu tekliflerin daha da geliştirilmesi için üçlü görüşmelerin yapılacağı ifade ediliyor.
IRU’nun AB’deki faaliyetlerini yürüten Matthias Maedge konuyla ilgili şunları söyledi: “AP, yaklaşmakta olan ekibin bu dosyalar üzerinde sıfırdan başlamasını sağlamak için hiçbir ilgi göstermedi ve buna saygı duyulması gerekiyor. Potansiyel olarak, birkaç yıl daha fazla belirsizlik ve bir ulusal çözüm bağlantısından kaçınılması olumludur. Bununla birlikte, AP’nin görüşleri özellikle güçlü değil ve birçok soruyu cevapsız bırakıyor.”

Yolcu taşımacılığı için, bazı özel kayıt kuralları güvence altına alınsa bile sonuç hayal kırıklığı yaratıyor. Şehirlerarası turizm için özel sürüş ve dinlenme zamanı kuralları sağlama şansı kaçınılmaz ve önümüzdeki iki yıl içinde bu durumu değerlendirme ve düzeltme olasılığı sadece bir vaat.

Avrupa Birliği’nde Taşımacılık Kavgası Büyüyor

Avrupa Sürücü Sorunu Üst Seviyede

AP’nin şoförlere verdiği destek, her dört haftada bir haftalık düzenli dinlenmelerini evde geçirme hakkı veriyor. Bununla birlikte, haftalık dinlenme sürelerindeki daha az esnekliğin verimsiz olacağı düşünülüyor.

Farklı görüşlere saygı duymakla birlikte - endüstri düzeyinde de dahil olmak üzere - bazı ayrıntılara ilişkin olarak IRU, güvenli ve emniyetli kamyon park alanlarının önemini vurgulayan önemli değişikliklerin reddedildiğine üzüldüğünü duyurdu. IRU, yasa koyucuları, AB ağı boyunca bir sonraki yasama meclisinde güvenli ve emniyetli kamyon park etme alanlarının sayısını artırmak için daha güçlü destek sağlamaya çağırıyor.

Avrupa karayolu taşımacılığı sektörü, sürücü pozisyonlarının yüzde 20'si boş durumda, son yılların en kronik profesyonel sürücü kıtlığıyla karşı karşıya olduğunun altı çiziliyor.

Bulgar Taşımacılar Protesto İçin Kamyon Yaktı

Bulgaristan’ın en büyük ikinci kenti olan Plovdiv’deki kara yolu nakliyecileri, Mobility Paketi’ni oylamaya karşı protesto işareti olarak 4 Nisan’da bir kamyonu ateşe verdi. Daha önce, Brüksel ve Strazburg'daki AP binalarının önündeki protestolardan sonra Bulgar karayolu taşımacılarının eylemi, yeni düzenlemenin kabul edilmesi halinde Bulgaristan'daki taşımacılık sektörünün imha olacağını ifade ediyor.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77