• BIST 11064.85
  • Altın 2559.282
  • Dolar 33.0331
  • Euro 35.9507
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 21 °C

Daimler AG Türkiye’de ‘Küresel IT Hizmetleri Merkezi’ Kuruyor

Daimler AG Türkiye’de ‘Küresel IT Hizmetleri Merkezi’ Kuruyor
Daimler AG, küresel bilgi teknolojileri (IT) stratejisi kapsamında Mercedes-Benz Türk bünyesinde ‘Küresel IT Hizmetleri Merkezi’ oluşturuyor.

Daimler AG, küresel bilgi teknolojileri (IT) stratejisi kapsamında Mercedes-Benz Türk bünyesinde ‘Küresel IT Hizmetleri Merkezi’ oluşturuyor.  13 milyon Avro civarında yatırım ile kurulacak olan Türkiye’deki merkez, Daimler’in küresel IT ağı içerisinde SAP lojistik sistemleri geliştirecek ilk ve tek merkez olacak.


Yeni merkezin tanıtım toplantısı, Daimler AG Bilgi Teknolojileri Başkanı Dr. Micheal Gorritz, SAP ve Sistem Yaygınlaştırma Servis Dağıtım Merkezi Türkiye Bölüm Müdürü Stefan Rosenwald, Mercedes-Benz Türk AŞ. Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, Mercedes-Benz Türk Bilgi Teknolojileri Müdürü Gökçe Bezmez ve İnsan Kaynakları Müdürü Salih Ertör’ün katılımlarıyla gerçekleşti.

Toplantıda konuşma yapan Daimler AG Bilgi Teknolojileri Başkanı (CIO) Dr. Michael Gorriz, "Mercedes-Benz Türk’te IT alanındaki uzmanlık bilgimizi yine kendi şirketimize uluslararası destek olarak aktarıyoruz.  Bu doğrultuda belli konulardaki teknik bilgi ve uzmanlığımızı daha da geliştirmeyi amaçlıyoruz. İleride, şirketimiz dışındaki paydaşlar süreçlerimize daha az dahil olacak, Türkiye’de kurduğumuz küresel IT hizmet merkezleri sayesinde çok daha güçlü ve global bir IT yapısına sahip olacağız” dedi.

İstanbul’da kurulan Küresel IT Hizmetleri Merkezi, Türkiye’de bilgi teknolojileri alanına yapılan en kapsamlı yatırımlar arasında yer alıyor. Daimler’in, İstanbul’daki merkeze yapacağı toplam yatırım miktarı 13 milyon Avro’nun üzerinde. Yetişmiş IT uzmanlarının istihdam edileceği merkez, aynı zamanda beyin gücünün Türkiye’de kalması açısından da önemli bir cazibe merkezi olmaya aday. Küresel IT Hizmetleri Merkezi’nde görev yapacak Türkiyeli mühendislerin sayısı iki yıl içerisinde 200’ü bulacak.

Genes: “Ülkenin potansiyeline duyduğumuz güveni bir kez daha kanıtladı”

Küresel IT Hizmetleri Merkezi’nin İstanbul’da kurulma kararı, Türkiye’deki mevcut iyi eğitimli ve yetenekli IT iş gücü göz önünde bulundurularak verildi. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, “Yeni Küresel IT Hizmetleri Merkezi’nin İstanbul’da kurulmasından ötürü son derece gururluyuz. Türkiye, ana şirketimiz Daimler için önemli ve büyüyen bir pazar konumunda.  İleri bilgi seviyesi ve yetenek gerektiren bu yeni istihdam fırsatlarının Türkiye’ye getirilmesiyle, ülkenin potansiyeline duyduğumuz güveni bir kez daha kanıtladığımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’deki merkez, Daimler’in küresel IT ağı içerisinde SAP lojistik sistemleri geliştirecek ilk ve tek merkez olacak. Mercedes-Benz Türk İstanbul Küresel IT Hizmetleri Merkezi, SAP sistemlerinin Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgelerinde uygulayıcısı rolünü üstlenecek.

Daimler’in yeni ‘Küresel IT Hizmetleri Merkezi’ geliştirme çalışmalarında Türkiye, küresel IT ağının öncüsü konumunda bulunuyor. Türkiye’deki merkezin ardından Hindistan ve ABD’de de IT hizmet lokasyonları kurulacak ve tüm dünyada SAP hizmet sunumları bu bölgelerdeki IT merkezleri tarafından uygulanacak. Bu sayede tüm IT uygulamalarının etkili, hızlı bir şekilde ve planlamada üst düzey güvenlik çerçevesinde hizmete sunulması sağlanacak. Daimler’in IT bölümü, bu merkezlerde çalışanlarının yeteneklerinin geliştirilmesine öncelik verirken tesislerini de büyütmeyi hedefliyor.

Daimler AG İnsan Kaynakları ve IT Faaliyetlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Wilfried Porth ise konuşmasında uluslararası ekiplerin yaratacağı sinerjiye dikkat çekerek şunları söyledi: “Küresel IT stratejimiz doğrultusunda IT departmanımızı daha da geliştirerek bu birimimizi yeteneklerin, teknik bilgi ve birikimlerin ve farklı kültürlerin harmanlandığı, güçlü uluslararası ekiplerin yer aldığı dünya çapında bir organizasyona dönüştüreceğiz.”

Daimler IT dünyasında büyük öneme sahip olan Mercedes-Benz Türk IT departmanında, halen süreç ve iş desteği odaklı 70 IT uzmanı çalışıyor. Bu ekibin başarıları, ‘Küresel IT Hizmetleri Merkezi’nin İstanbul’da kurulması kararında önemli bir rol oynadı. Söz konusu ekip, Eylül ayında planlama süreçlerinin daha etkin yönetilmesini sağlayan “Bütçe ve Planlama çözümü SAP BPC” (Business Process Consolidation) ile SAP Kalite Ödülleri’nde ‘Altın Ödül’e layık görüldü.

İstanbul’da kurulan yeni Küresel IT Hizmetleri Merkezi, SAP Uygulama Geliştirme ve Tedarik’in yeniden yapılandırılmasında ve hizmet sunma süreçlerinin optimizasyonunda önemli roller üstlenecek. Dünya çapındaki SAP çalışmalarının yüzde 70’i Türkiye ve Hindistan’daki yeni Küresel IT Hizmet Merkezleri tarafından yürütülecek.

Hindistan, İngilizce konuşulan bölgelere destek verirken Türkiye’deki merkez de Almanca konuşulan bölgelerden sorumlu olacak. Küresel IT Hizmet Merkezleri, SAP uygulamasının son tasarımından uygulama ve destek aşamalarına kadar tüm hizmetleri bünyesinde barındıracak. Daimler IT, bu sayede sinerjilerden faydalanma ve en iyi uygulamaların karşılıklı paylaşımını destekleme imkanına sahip olacak.7 Kasım 2013

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2024 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77