• BIST 9374.2
  • Altın 2034.113
  • Dolar 31.0366
  • Euro 33.6184
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C

Lojistik Yatırımlar Ekonomiyle Birlikte Büyüyor

Lojistik Yatırımlar Ekonomiyle Birlikte Büyüyor
Artan kapasite kullanımıyla büyüyen iç ve dış ticaret ve bunun paralelinde yükselen taşımacılık ve lojistik faaliyetleri, firmaların yatırımlarına hız vermeye devam ediyor.

Artan kapasite kullanımıyla büyüyen iç ve dış ticaret ve bunun paralelinde yükselen taşımacılık ve lojistik faaliyetleri, firmaların yatırımlarına hız vermeye devam ediyor. Ticari araç satışlarında beklenen rekor satış rakamları ve faaliyete geçen depolar, bu yatırımların en göze çarpan yanı olsa da verilen hizmet çeşitliliğinin artması da dikkat çeken bir diğer önemli unsur olmaya devam ediyor.

Yaşanan bölgesel krizlere artan işletme maliyetlerine ve farklı güzergahlardaki kronikleşen sorunlara rağmen yatırımlarından vazgeçmeyen taşımacılık ve lojistik firmaları, yeni müşteriler ve daha kaliteli hizmet sunma anlayışıyla güçlenirken yanı sıra küresel markalar da Türkiye ve çevre ülkelerde verdikleri hizmetlerde müşterilerine farklı alternatifler sunmaya devam ediyorlar.

2011 Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23 artışla 11 milyar 538 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracat ve bu rakamların daha üzerinde olan ithalat oranları, taşımacılık sektörüne büyük canlılık veren en büyük etken oldu. Diğer faktörlerin başında ise özellikle yurtiçi lojistik hizmetlerinde kalitenin yükselmesine yönelik yapılan yatırımlar geliyor. Kimi de hizmet türü geliştiriyor. Bazıları ise araç ve altyapı yatırımlarıyla sektöre hareket katıyor.


Ekol, Farklı Alanlardan Yeni Müşterileriyle Büyüyor

Dünyaca ünlü birçok markayı müşterileri arasına ekleyerek; 2011 yılında hızlı bir büyüme kaydeden Ekol,  perakendeden kimyaya kadar birçok farklı sektörde müşteri portföyünü genişletmeye devam ediyor.

 

1968 yılında kurulan, bugün 37 ülkede 5.500'den fazla mağazası ile müşterilerine en kaliteli markaları uygun fiyatlarla sunan dünyanın en büyük spor perakendecisi Intersport, 2005 yılından beri faaliyetlerini sürdürdüğü Türkiye’de gerçekleştireceği depolama ve dağıtım operasyonları için Ekol’ü tercih etti.

 

Almanya’nın kimya sektöründe lider firmalarından Alman Evonik,  uluslararası taşıma operasyonlarını gerçekleştirmek üzere Ekol’ü seçti. 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren başlayan projeyle;  Evonik’in uluslararası taşıma operasyonlarını Ekol gerçekleştirecek.

 

İnşaat sektörünün lider hammadde sağlayıcısı, kimya sektörünün öncü kurumlarından BASF’ın Belçika-Türkiye arası karayolu taşımacılık operasyonlarını 2010 yılında yaptığı anlaşmayla üstlenen Ekol, yeni anlaşmayla artık Almanya taşımalarını da üstlenecek.

 

2011 yılının ilk yarısında Morhipo, Monoprix, Tchibo, Intersport ve Evonik gibi önemli markaları müşteri portföylerine eklemekten çok mutlu olduklarını ifade eden Ekol Lojistik Genel Müdürü Umur Özkal;  “Müşteri portföyümüzü genişletiyor olmamız ve şirketlerin bizi çözüm ortağı olarak tercih etmesi gurur verici. Bu anlamda daimi müşteri memnuniyeti için çalışma azmimiz artarak devam edecektir” dedi.

 

Teknoser, Ekol Lojistik için Sanallaştırma çözümü üretti.

 

Teknoser, Ekol Lojistik’in BT performansını artıran entegre sanallaştırma çözümleri üretti. Proje kapsamında, müşteri ihtiyaçlarının yanı sıra fayda ve maliyet analizlerini içeren, 4 aylık planlı bir ön çalışma yapıldı. Çözüm kapsamında; artan veri miktarının neden olduğu kapasite problemlerinin çözülmesi, sistem performansının güçlendirilmesi, güvenli ve verimli bir altyapı oluşturulması hedeflendi. Bu doğrultuda işletim sistemi ve uygulamaları sanallaştırılarak, aynı donanım içinde yönetilebilir hale getirildi.

 

Türkiye’de teknolojide ilklerin yaratıcısı Hitay Yatırım Holding’in bünyesinde faaliyet gösteren Teknoser; projeyle hedeflenen konsolidasyon ve iş sürekliliğinin yanı sıra, felaket ve kurtarma senaryoları da hazırladı. Sanallaştırma ve bulut altyapısında dünya lideri VMware ile Enterprise Partner anlaşması olan Teknoser, Ekol Lojistik’in fiziksel sunucu envanterinin sanallaştırılması kapsamında; sistem risk, stres ve altyapı testlerini tamamladı, fiziksel envanterin sanal ortama aktarılmasını sağladı.

Sunulan çözüm dahilinde verilerin tek bir depolama sistemi üzerinde toplanması, Netapp disk ünitesi ile sağlandı. LAN ve SAN verisinin tek bir kablo üzerinden taşınması için ise Brocade VDX ürün ailesi kullanıldı. Brocade firmasıyla sağlanan bu çözüm, Türkiye’de ilk defa bir kurumda, uygulama alanı buldu.


Ups, Hong Kong’dan Türkiye Ve Avrupa'ya Ertesi Gün Hizmetini Başlatıyor

UPS, Hong Kong’dan Avrupa’ya direkt uçuşları başlattığını duyurdu. Direkt uçuşlar, hem paket hem de ağır yük gönderileri için Hong Kong’dan, Türkiye ve Avrupa’ya en geniş kapsamlı ertesi gün teslimat hizmeti sunmayı sağlıyor.

Dört direkt uçuşun eklenmesiyle UPS, Hong Kong’dan Avrupa’ya her hafta toplamda 11 uçuş hizmeti sunuyor. Bu hizmet, şirketlerin bölgeye daha kolay erişmeleri ve Avrupa ile iş yürütmeleri için daha fazla seçenek sağlıyor.

UPS, Hong Kong’dan Avrupa’ya ertesi gün para iade garantili teslimat hizmeti sayesinde rakiplerine oranla daha çok bölgeye ulaşıyor. Modern B747-400 uçağı ile yapılacak günlük direkt uçuşlar Almanya’nın Köln şehri ile Hong Kong arasında köprü oluşturacak.  Söz konusu uçuşlar, UPS’in Hong Kong ile Köln arasında hali hazırda Dubai üzerinden haftalık olarak devam ettirdiği yedi uçuşa ek olarak gerçekleşecek.

Yeni hizmet, 34 ülkede gümrüksüz küçük paket ve mektup servisinin yanısıra 18 ülkede gümrüklü küçük paket hizmeti ve Avrupa’nın dört bir yanını kapsayan geniş bir hizmet ağını oluşturuyor.

UPS Ekspres Kargo servisi ile İstanbul, Paris, Milan, Prag, Frankfurt, Madrid, Barselona ve Kopenhag da dâhil olmak üzere bir günde 18 ülke ve Avrupa çapında 39 şehire teslimat yapılabiliyor.

UPS’in Köln hava aktarma merkezi, şirketin kapsamlı ve entegre Avrupa hava ve kara ulaştırma ağının merkezi olarak 460 operasyon merkezi ve 156 günlük Avrupa içi uçuş noktasını içeriyor. Böylece, UPS'in Avrupa'daki her adrese teslimat yapabilmesini mümkün kılıyor. Bu etkin ağ, dünyanın en gelişmiş teknolojileriyle destekleniyor ve şirketlere tek bir lojistik hizmet sağlayıcısı ile neredeyse her pazara kapıdan kapıya ulaşma imkânı sunarak rekabetçi bir avantaj sağlıyor.

UPS Uluslararası Başkanı Dan Brutto konu hakkında şunları söyledi: “Hong Kong, Çin topraklarına yakınlığı ve dünyanın geri kalanı ile olan güçlü ticaret bağlantıları nedeniyle, UPS için stratejik bakımdan önemli bir pazar. AB ile birçok Asya pazarının önemli bir ticaret ortağı hâline gelmesiyle birlikte bu uçuşların başlatılması, söz konusu ticari hatlarda ek ve daha hızlı gönderi seçenekleri sunarak Asya işletmelerine olan sorumluluğu göstermektedir.”

UPS Asya Pasifik Başkanı Derek Woodward ise şunları ekledi: “Yeni direkt uçuşlar, müşterilerimize Avrupalı iş ortaklarıyla ticaret yaparken hızlı ve etkili bir seçenek sunarak Hong Kong ve Avrupa arasındaki transit geçiş süresini belirgin ölçüde azaltıyor. Pazara hızlı ulaşım, değişen pazar taleplerine daha hızlı yanıt vermelerini sağlıyor ve buna karşılık, müşterilerine daha iyi hizmet vermelerine yardım ediyor. Ayrıca yeni uçuşlar, hızla büyüyen Hong Kong – Avrupa hattını destekleme imkânı sunarak hava kargo hizmetleri alan müşterilerimizin çoğunun bu hizmetten yararlanmasını sağlayacaktır.”


TNT Ekspres Müşterilerinin Gönderilerinin C02 Emisyon Salınımını Hesaplıyor

TNT Ekspres, müşterilerine özel olarak gerçekleştirdiği hizmet ile müşterilerinin yaptıkları gönderilerden kaynaklanan CO2 salınımını hesaplıyor ve özel bir rapor halinde sunuyor. Müşteriler, raporlar ile hem çevreye verdiği zararın miktarını görebiliyor hem de azaltmak için yeni girişimlerde bulunabiliyor.

Her geçen yıl etkisini biraz daha fazla gösteren küresel iklim değişikliği, son yıllarda atmosferdeki CO2 miktarı hava kirlenmesine bağlı olarak hızla artıyor. Metan, ozon ve kloroflorokarbon (CFC) gibi sera gazları çeşitli insan aktiviteleri ile atmosfere katılıyor ve bu gazların tamamı ısı tutma özellikleri ile atmosferin ısısının yükselmesine sebep oluyor. Bu gazlar içinde CO2 ise havada en çok ısı tutma özelliğine sahip olan gaz çeşidi. Tüm bu gazların etkileri ile ortaya çıkan küresel ısınma sonucunda buzulların erimesi ve okyanusların yükselmesi gibi ciddi sonuçlar doğuracak iklim değişmelerine doğru yol alıyoruz.

Karbondioksit salınımını azaltarak küresel ısınmayla mücadeleye öncelik veren TNT Ekspres, müşterilerine uyguladığı özel hizmet ile küresel ısınmaya engel olmak ve havadaki C02 salınımını azaltmak için çalışıyor. TNT Ekspres, müşterilerine sunduğu yeni ve özel hizmet ile, gönderiler sırasında ortaya çıkan C02 emisyon ölçümlerini önemli kuruluşların standartlarından yararlanarak hesaplıyor ve müşterilerine özel bir rapor halinde sunuyor. CO2 emisyonları azaltmak adına yapılan çalışmaların başarısı, ölçümleme ve raporlamadan geçiyor. Bunun için müşterilerin gönderilerinin CO2 salınımı ile ilgili önemli kuruluşların standartlarından faydalanarak raporlar sunuluyor. Bu kuruluşlar; Panel on Climate Change, the International Energy Agency, the World Economic Forum, Greenhouse Gas Protocol. Uygulanan model PricewaterhouseCoopers tarafından denetleniyor ve onaylanıyor. Tüm bu raporlama ile TNT Ekspres müşterileri tüm gönderileri ile çevreye verdiği zararın miktarını görebiliyor ve azaltmak için yeni girişimlerde bulunabiliyor. Bu hizmet çerçevesinde şirketler aynı zamanda TNT Ekspres ile yaptıkları gönderilerde gerçekleşen genel karbon ayak izi raporlamalarını da öğrenebiliyor.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77