• BIST 10895.25
  • Altın 2506.967
  • Dolar 32.1861
  • Euro 34.95
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 22 °C

Yeni Nesil Ford Cargo Artık Daha ‘Çekici’

Yeni Nesil Ford Cargo Artık Daha ‘Çekici’
Ford Otosan, ‘One Ford’ stratejisinin ağır ticari araç sınıfındaki uygulaması doğrultusunda tasarlayıp geliştirdiği yeni nesil Ford Cargo 1846T çekiciyi tanıttı. Yurtiçi nakliyeden sonra yeni nesil Ford Cargo 1846T çekici ile sınıf atlayarak u

Ford Otosan, ‘One Ford’ stratejisinin ağır ticari araç sınıfındaki uygulaması doğrultusunda tasarlayıp geliştirdiği yeni nesil Ford Cargo 1846T çekiciyi tanıttı. Yurtiçi nakliyeden sonra yeni nesil Ford Cargo 1846T çekici ile sınıf atlayarak uluslararası taşımacılığı da hedefleyen Ford Otosan, yeni Ford Cargo çekicinin üretimine 2012 yılı Kasım ayında İnönü Fabrikası’nda başlayacak, 2013 yılı başında ise araçlar pazara sunulacak. Üretim, İnönü Fabrikası ile birlikte Brezilya’daki Sao Bernardo fabrikasında da gerçekleştirilecek.

Ford Otosan yeni nesil Ford Cargo 1846T çekici ile birlikte çekici segmentinde iki ürün ile rekabet edecek. Ford Otosan, başarılı bir satış grafiği yakalayan ve yurtiçi nakliyeciler ile hafriyatçılar tarafından yoğun talep gören mevcut 1838T çekicinin üretimine devam edecek. Yeni nesil 1846T çekici ise uluslararası ve yurtiçi nakliye sektörünü hedefleyecek ve fiyat olarak 1838T’nin üzerinde konumlandırılacak.

Ford Otosan, mevcut pazarlarının yanı sıra yeni pazarlarda da boy göstermeye hazırlanıyor. Satışa sunulacağı tüm pazar standartlarına uygun geliştirilen Yeni nesil Ford Cargo çekici, Ford Otosan ve Ford Brezilya’nın, gelişmekte olan global pazarlardaki rekabetlerinde en güçlü kozu olacak. Yeni nesil Ford Cargo çekici, geleceğe yönelik yeni ürün ve pazar stratejileri doğrultusunda hedeflerini yükseltiyor.

Ford'un ‘One Ford’ stratejisinin ağır ticari araç sınıfındaki uygulaması olan yeni Ford Cargo çekicide yurtiçi ve uluslararası taşımacılık yapan müşterilerin beklentilerini karşılamak üzere Ford Cargo’nun DNA’sında yer alan güç, konfor, verimlilik ve dayanıklılık ön plana çıkacak. Küresel kamyon stratejisini üç aşamada hayata geçirecek olan Ford Otosan, bu doğrultuda geçtiğimiz yıl Ford Güney Amerika ile güç birliği yaptı. Birinci aşamada Güney Amerika’da üretilen Cargo’larda ortak kabin kullanımına başlandı. İkinci aşamada ise ortak ürün çıkarma planı hayata geçirilerek yeni Ford Cargo geliştirildi ve ön üretimine başlandı. Büyümenin üçüncü ve son aşamasında ise ortak ürün gamı stratejisi üzerinde çalışılacak.

Türkiye ve Brezilya’nın yanı sıra, Ford Otosan ile Ford Güney Amerika’nın başlıca ihracat pazarlarında yapılan klinik çalışmalar sonucunda müşteri beklenti ve ihtiyaçlarına göre geliştirilen yeni Ford Cargo çekicinin yüksek kalite, yüksek performans ve düşük yakıt tüketim değerleri ile uluslararası ve yurtiçi nakliye sektöründe cazip bir tercih olması hedefleniyor.

Yeni Ford Cargo çekici, Avrupa, Güney Amerika, Rusya, BDT, Ortadoğu ve Afrika pazarlarının farklı pazar regülasyon ve spesifikasyonlarına uyum sağlamak üzere tasarlandı.

 


Yenigün: “Küresel pazarlarda rekabetçi oyuncu olacağız”

Yeni nesil Ford Cargo 1846T çekici, 28 Ağustos Salı günü Rahmi Koç Müzesi’nde ilk kez görücüye çıktı. Yeni Ford Cargo’nun basın mensuplarına tanıtıldığı organizasyonda Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ve Kamyon İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kınay, Ford’un yeni stratejisi doğrultusunda aracın üretim aşaması, teknik özellikleri ve hedef pazarlar ile ilgili bilgi aktardılar. Toplantıya Genel Müdür Baş Yardımcısı Grant Belanger ve Ford Otosan yöneticileri de katıldı.

Türkiye’de en fazla kamyon üreten şirket olduklarını hatırlatarak konuşmasına başlayan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Türkiye’de 16 ton üzeri araçlarda son üç yıldır Ford Cargo’nun pazar performansının arttığına dikkat çekerek, Türkiye’nin bin 200 mühendis ile Ford’un global kamyon mühendis merkezi olduğunu da hatırlattı.

Konuşmasında ‘One Ford’ stratejisinden söz eren Yenigün, üç fazda gerçekleşecek bu stratejinin ilk aşaması olan ‘parçaların ortak kullanımı’nın daha önceden hayata geçtiğini, ikinci faz olan ‘global pazarlar için ortak ürün’ün ise yeni nesil Ford Cargo çekici ile tamamlanacağını kaydetti. Yanigün, ‘global ürün gamı’nı da üçüncü faz olarak açıkladı.

Ford Otosan mühendisleri tarafından geliştirilen Ford Cargo’nun ihracat stratejisi ve planlar dahilinde Rusya, Doğu Avrupa, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika ve Ortadoğu başta olmak üzere, Türkiye çevresinde gelişmekte olan ülkelerdeki artan ağır ticari araç potansiyelini karşılamak üzere kurgulandığını vurgulayan Yenigün, “Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz Global İşbirliği anlaşması çerçevesinde Ford Güney Amerika ile bir güç birliği yapıyoruz ve global bir kamyon üreticisi olma yolunda önemli adımlar atıyoruz. 5 yıl içerisinde ihracatımızı 5 bin adede çıkararak küresel pazarlarda rekabetçi bir oyuncu olacağız. Yeni ürünümüzle mevcut ihracat pazarlarımızdaki iş hacmimizi arttırmanın yanında yeni pazarlara da gireceğiz. İhracat pazarlarımızı 65’e çıkarmayı hedefliyoruz. Tüm bu büyüme planları içinde Ford Otosan olarak Ford Cargo’nun ağır ticari araç ürün geliştirme ve tasarım merkezi konumundayız” diye belirtti.

 

İlk yıl Türkiye’de satış hedefi 300

            Yeni nesil Ford Cargo’nun ‘2013 Uluslararası Yılın Kamyonu’ ödülüne aday olduğunu ifade eden Haydar Yenigün, 2013 yılı için Türkiye’de 300 adet civarında bir satış hedefinden söz etti. Ürün yatırım tutarını 75 milyon dolar olarak açıklayan Yenigün, 2013 yılında Avrupa pazarının sıkıntılı geçeceğini ancak yeni Cargo’nun hedef pazarları olan Rusya, Kuzey Afrika, Ortadoğu gibi bölgelerde canlı bir ekonomi olduğunu ve üretimin zamanlamasının doğru olduğunu kaydetti.

Yeni bayi konseptinden de söz eden Haydar Yenigün, kamyona özel bir yapılanmaya gidileceğini ve 4S servislerde yeni Ford Trucks logosu kullanılacağını açıkladı. Yine yeni konseptte 1S ve 2S bayilerin kalmayacağını ifade eden Yenigün, mevcut 15 olan 4S bayi sayısının 2013 sonuna kadar 40’a ulaştırılacağını belirtti.

            Rusya’da da özel bir yapılanmaya gidildiğini, satış ve satış sonrası pazarlama departmanının kurulduğunu belirten Yenigün, Rusya’da 13 olan bayii sayısının 23’e çıkacağı bilgisini verdi.

 

Kınay: “Segmentteki en başarılı aracı yaptığımıza inanıyoruz”

            Aracın teknik özellikleri ile ilgili bilgi veren Kamyon İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kınay, uzun yol taşımacılığı için en iyi ve verimli çekiciyi geliştirmek amacıyla yola çıktıklarını ifade etti.

Kınay, bu güne kadar yapılan kamyon geliştirmelerinde iç pazarın baz alındığını ancak Ford’un da bu işin içine dahil olmasıyla beraber global bir kamyon geliştirmek için farklı bir yaklaşım sergilediklerini açıkladı. Türkiye, Brezilya, Rusya ve önemli ihraç pazarlarındaki müşterilerle klinik çalışmalar yapıldığı bilgisini veren Kınay, “Müşterilerin araçtan beklentilerini anlamaya çalıştık. Yaptığımız müşteri kliniklerinin sonucunda müşterinin dört ana beklentisinin olduğu sonucuna ulaştık. Bu beklentiler; aracın güçlü, verimli, konforlu ve dayanıklı olmasıydı. Bu beklentiler doğrultusunda bir konsept dizayn ettik ve tekrardan müşterilerimize dönerek bizim oluşturduğumuz dizaynın beklentiler ile ne kadar örtüştüğünü değerlendirdik ve onlardan gelen geri bildirimlere göre dizaynımızı tamamladık. Dolayısıyla biz bütün stratejimizi Ford’un Truck DNA’sı dediğimiz dört ana başlık üzerine geliştirmeye çalıştık” diye konuştu.

Aracın motorunu rasyonel sınıfın en güçlü motoru olarak belirlediklerini söyleyen Kınay, düşük işletme maliyetler ile ilgili de “100 kilometrede 1.5 Avro gibi çok düşük işletme maliyetine sahip aracın bakım aralığı 60 bin kilometre. Yakıt tüketimi acısından değerlendirdiğimizde önceki modelimizden yüzde 5 civarında daha düşük yakıt sarfiyatı var, rekabet ortalamasına göre de yüzde 2 civarında daha az yakıt sarfiyatı var. Yüzde 3 daha hafif olan aracımızın taşıma kapasitesi de arttı” diye konuştu.

            Düşük beygir gücünü de yükselttiklerini kaydeden Kınay, “Bu segmentteki en başarılı aracı yaptığımıza inanıyoruz” dedi.

            Kınay, mevcut Ford Cargo 1838’in üretimine şuan devam edileceğini ve yeni aracın fiyatlandırmasının da 1838’in biraz üstünde olacağını açıkladı.

 

Ford Cargo, Ford’un kinetik tasarımının yansımasına sahip

‘Dururken bile hareket halinde’ anlayışını yansıtan Ford Kinetik Tasarım Felsefesi, Yeni Ford Cargo çekiciye uygulanarak aracın daha ilk bakışta güven ve güç yansıtması düşünüldü. Global pazarlarda aynı görünümle yer alacak olan çekici, dinamik dış tasarımı ile etkileyici ve sağlam bir duruşa sahip.

Yeni nesil Ford Cargo 1846T çekicinin yükseltilmiş tavanlı kabini 1945 milimetre iç yüksekliğiyle sürücüye ferah bir alan sunacak. Kabinin hava süspansiyonu konforu artırırken geniş basamaklar araca binişi kolaylaştıracak. Ayrıca güneş siperliği, katlanabilir yan deflektör ve yan etekler, kabinin içinde ve dışındaki yeni saklama alanları, camlı elektrikli açılır tavan, kolay temizlenen paspaslar yeni kullanışlı gösterge paneli ve kumandalar, aracın ergonomik özelliklerinde yapılan iyileştirmeler arasında bulunuyor.

İç mekanda da sürdürülen modern ve dinamik tasarım, sürücüyü destekleyecek fonksiyonellik ve konforla donatıldı. Yeni Ford Cargo çekicinin park freni kumandası, kolay erişim için gösterge paneline entegre edildi. Kapı içi panellerinin tasarımında sürücü konforuna önem verildi ve kol dayama noktası, sürücü için rahat bir yüksekliğe yerleştirilerek kapı içi eşya koyma bölmeleri de kullanışlı ve rahat erişilebilir şekilde tasarlandı. Yükseltilmiş tavan ve daha büyük hacmiyle ferahlığı artan kabinin iç yüksekliği 220 milimetre arttırıldı.

Sürücü odaklı orta konsolda yer alan kumanda birimleri ise kolay görülür ve erişilebilir şekilde hazırlandı. Sürücünün günlük yaşamına yardımcı olmak için kabinin kokpit üstü ve orta konsol bölgelerinin pek çok yerine ekstra eşya bölmeleri yerleştirildi

Uzun kullanımda güvenli ve konforlu yolcuğun garanti edilmesi için en uygun sürüş pozisyonunun elde edilebildiği elektrik kumandalı, kendinden başlıklı, entegre emniyet kemerli ve kolçaklı ergonomik sürücü koltuğunda yorulmadan yolculuk yapılıyor. Sürücünün ikinci evi olan kabindeki yatak bölümünde iklimlendirmenin kolay olması için kumanda paneli aracın yan duvarında bulunuyor. Bilinen uyarılar ve özelliklerin yanı sıra buz mavi aydınlatmalı şık gösterge panelinden gidilen vites, yakıt tüketim miktarı, kalan yakıt menzili, AdBlue seviyesi ve bakım uyarısı gibi bilgileri okumak mümkün.

Hırsızlığa karşı immobilizer sistemi ve araç aerodinamiğini tamamlayan basamak kapamaları, yeni Ford Cargo'nun sunacağı diğer güvenlik önlemlerini oluşturuyor.

 

460 PS’lik güçlü motor

Nakliye sektörünün yüksek performans düşük yakıt tüketimi beklentilerine uygun olarak geliştirilen yeni Ford Cargo çekici; 10.3 litrelik 6 silindirli motoru ile 2.100 d/dk’da 460 PS güce ve 1.050 d/dk’dan 1.550d/dk’ya kadar geniş bir aralıkta 2.100 Nm torka sahip. Geliştirilmiş yanma stratejisi ve değişken geometrili turbo (VGT) sayesinde düşük motor ağırlığıyla öne çıkan motor, 282 kW motor freni sunuyor. Yağ soğutmalı pistonlarla ömrü uzatılan motor, SCR teknolojili Euro5 ile düşük yakıt tüketip genişletilmiş servis aralığı ile dikkat çekiyor. Hızı ayarlanabilen motor fanı ise yüzde 1.5’lik ekstra tasarruf sağlıyor.

Yeni Ford Cargo çekici artık hem manuel hem de otomatik şanzıman seçeneğine sahip. Hızlı vites geçişleriyle yakıt tüketimini düşüren şanzıman, ayrıca uzatılmış bakım aralığıyla işletim maliyetine de katkıda bulunuyor. 4 kademeli fren seviyesi sunan 500 kW gücünde entegre intarder’a sahip şanzıman sayesinde frenleme işlevi motor devrinden bağımsız olarak gerçekleşiyor. Akıllı fren sistemi, sürücü isteğine bağlı olarak ayak frenine basıldığında kademeli olarak önce motor freni, daha sonra intarder ve en sonunda servis frenini devreye sokuyor.

Uzun yolculuklarda aracın güvenliğinden sorumlu olan bir dizi sürüş güvenlik sistemlerinin devreye alındığı yeni Ford Cargo çekiciyi Elektronik Fren Sistemi (EBS), çekici ve treylerin olağanüstü durumlarda veya aşırı hızda kayma veya devrilme riskini önleyecek Elektronik Denge Programı (ESP), çekiş kontrol sistemi, immobilizer ve hız sabitleyici gibi teknolojilerle satın almak mümkün. Yeni Ford Cargo çekicide yeni nesil disk frenler standart olarak sunuluyor.

 

Yeni Cargo yakıt ekonomisi ve düşük işletme maliyetleri sunuyor

Ford Cargo düşük yuvarlanma dirençli lastikler ve araç gövdesindeki aerodinamik iyileştirmeler sayesinde yakıt ekonomisi sağlıyor. Ağırlığı da azaltılan yeni Ford Cargo çekici, verimli vites oranı ve gelişmiş son dişli oranı ile 60, 70 ve 80 km/s hızlarındaki seyirlerde yakıt ekonomisinde oldukça iddialı.

Opsiyonel olarak verilecek olan Filo Yönetim Sistemi, filo yöneticiler için işletme maliyetlerini kontrol altında tutma ve filolarını daha etkin yönetme imkanı sağlayacak. Ford Cargo'nun yeni tasarımı aynı zamanda bakım maliyetlerini azaltmayı da amaçlıyor. Bakım aralıklarının daha geniş ve bakım yapılan parçaların ömrünün daha uzun olması, genel işletme maliyetlerinin aşağı çekilmesine katkıda bulunacak. 1 milyon kilometre ve 10 yıllık yapısal dayanıklılık süresi ABD, Brezilya, Türkiye, İngiltere, İspanya, Almanya, İsveç ve Suudi Arabistan gibi dünyanın her yerindeki birçok ülkede yapılan testlerle kanıtlandı.

Yeni Ford Cargo, 2 yıl standart ve 3 yıl opsiyonel sınırsız kilometre garantisiyle satışa sunuluyor. Bunun yanı sıra yüksek rekabet gücü sağlayan 60 bin kilometrelik servis aralığı düşük servis maliyetleri ile yeni çekici, filo müşterileri için maliyet verimliliği sağlayan bir iş ortağına dönüşüyor. Filoların verimli yönetimi için araç telematik sistemi takılmasına hazır halde sunuluyor.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77