• BIST 11064.85
  • Altın 2559.282
  • Dolar 33.0331
  • Euro 35.9507
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C

Yıl Sonuna Kadar 25 Bin Adet Yeni Fiat Doblo Satılacak

Yıl Sonuna Kadar 25 Bin Adet Yeni Fiat Doblo Satılacak
TOFAŞ’IN Bursa’daki fabrikasında 2000 yılından bu yana 1 milyon adede yaklaşan üretimiyle dikkat çeken Fiat Doblo’nun yeni nesli, Türkiye’de de satışa sunuldu.

Yeni Fiat Doblo’nın basın lansmanı, 11-12 Şubat 2010 tarihlerinde Antalya’da Adam&Eve Otel’de gerçekleşririldi. Hem Cargo hem de Combi karoser seçeneklerine sahip olacak biçimde Fiat bayilerinde sergilenmeye başlanan yeni Fiat Doblo’nun Cargo modeli 22 bin 900 TL’den, Combi modeli ise 26 bin 400 TL’den başlayan peşin indirimli anahtar teslim fiyatıyla dikkat çekiyor. Daha güçlü daha ekonomik ve aynı zamanda çevreci olmayı başarabilen biri benzinli olmak üzere dört farklı güç ünitesi ise yeni Fiat Doblo’nun motor yelpazesini oluşturuyor. 1.4 litre 95 HP benzinli motor seçeneğinin yanı sıra 1.3 litre 90 HP, 1.6 litre 105 HP ve 2.0 litre 135 HP’lik 3 farklı Multijet motor, yeni Fiat Doblo’nun kalbini oluşturuyor.

Baş: “Doblo, yalnızca bizim değil, aynı zamanda Türkiye’nin de gururudur”


Yeni Fiat Doblo’yu Dynamic, Elegance ve Premio adı verilen 3 farklı ve zengin standart donanım paketiyle pazara sunan Fiat’ın Marka Direktörü Okan Baş, “Doblo çok gurur duyduğumuz ve çok önem verdiğimiz bir ürün. Doblo, bu tür arçaların segmentinin Türkiye’deki ilk önemli temsilcisi, diğer taraftan bu ürünü biz Türkiye’de üretiyoruz. Bu açıdan da bizim için çok önemli; çünkü bu, yalnızca bizim değil Türkiye’nin de gururudur. Yeni Fiat Doblo, sınıfında şimdiye kadar hiçbir rakibinin sunamadığı konforu, teknolojik yenilikleri ve zengin ürün yapısını sunacak biçimde hazırlandı. 2010 yılının konforlu Doblo’nun olacağına inanıyoruz, sene sonuna kadar 25 bin adetten fazla yeni Fiat Doblo’yu müşterilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

2000 yılından bu yana üretilen 1 milyona yakın Doblo’nun yaklaşık olarak yüzde 80’i ihraç edilirken, 200 bin tanesinin de Türkiye’de müşterileriyle buluştuğunu kaydeden Baş, “Bu anlamda Yeni Doblo’nun misyonu biraz daha ağır, sorumluluğu fazla; çünkü çok başarılı bir ürünün yerine geçiyor” dedi.

Altın müşteri adı verilen sadakat programı çerçevesinde uzun dönemdir Fiat Doblo kullanan müşterilerine yönelik ön satış aktivitesine kısa bir süre önce başladıklarını, şimdiden 500 adet Yeni Fiat Doblo satışı gerçekleştirdiklerini de dile getiren Okan Baş, Şubat 2010 sonuna kadar da bin adeti aşan bir satış adeti elde etmeyi hedeflediklerini vurguladı. İletişim kampanyalarını da geniş aile konsepti üzerine kurduklarını ve reklam filminde de “Geniş Aile” dizisi karakterleriyle çekerek iletişime devam edeceklerine dikkat çeken Okan Baş, Yeni Fiat Doblo’nun geliştirme sürecinde gelen Türk müşterilerden gelen geri beslemeler doğrultusunda aksiyonlar aldıklarının da altını çizdi. Yeni Fiat Doblo’nun lansman rengi olarak “Türk Kahvesi” adı verdikleri yeni gövde rengini seçtiklerini belirten Okan Baş, bu rengin sadece Türkiye pazarına özel olarak olduğunu da belirtti.

Fiat Marka Direktörü Okan Baş, Türkiye’ye özel olarak geliştirilen Doblo Premio donanım seviyesinin sadece Türkiye’ye özgü olduğunu müjdelerken, Yeni Fiat Doblo satışlarının yaklaşık 15’ini bu versiyonun oluşturmasını hedeflediklerini vurguladı. Avrupa’da satışa sunulan veya sunulacak Fiat Doblo modellerine kıyasla daha zengin donanım seviyesini sunan Premio donanım paketinde; EBD destekli ABS, ESP, ASR, Hill holder, otomatik klima, sürücü ve yolcu ön havayastıkları, yan havayastıkları, arka park sensörü, aktif kafalık sistemi, MP3 çalarlı müzik sistemi, 16 inç alaşım jantlar, elektrikli ön ve arka camlar, ön sis farları, karartılmış arka camlar gibi çok sayıda unsur standart olarak sunuluyor.

8 yıl sonra gelen liderlik

Fiat Marka Direktörü Okan Baş, Yeni Fiat Doblo’nun lansman toplantısında 2009 yılının da bir değerlendirmesini yaptı. Baş, geçen yılı, markalarının tarihinde yaşadığı çok önemli başarıları kazandıkları bir yıl olarak nitelendirdikten sonra şöyle devam etti: “8 sene sonra ilk kez tekrar liderlik koltuğuna 2009 yılında oturduk. Türkiye’de pazarlar zaten çok inişli çıkışlıdır ama geçen seneki gibisini ben hiç görmedim. Bir yıl içerisinde 4 kere 60 binlere çıktı, 20 bine indi. Daha sonra 80 bin, sonra 30 bin oldu. Aralık ayı tahminlerin ötesinde bir ay oldu ve Türkiye tarihinde ilk defa Kasım’dan Aralık’a geçerken 3 katı kadar büyüdü. Bunu biz dahil kimse beklemiyordu. Geçmiş yıllarda görülmeyen müthiş bir liderlik yarışı oldu ve sonuçta bence müşteri kazandı. 2009 yılında tarihimizin satışını yaptık ve 55 binin üzerinde hafif ticari araç sattık. Pazar payımız yüzde 30’a yaklaştı ve neredeyse geçen senenin 2 katına yaklaştık. 2009 yılını çok iyi geçirdik ve 2010 yılına müthiş bir motivasyonla başladık. Bütün takım çok heyecanlı ve bu heyecanın içerisinde Doblo lansmanını gerçekleştiriyoruz.”

Yeni platform, şık tasarım, büyüyen boyutlar!

Yeni ve modern hatlara sahip tasarımıyla dikkat çekmeyi başaran Fiat Doblo’nun Combi versiyonları, hem profilinde hem de arka bölümdeki evrimsel değişikliklere ek olarak karakterini belirleyen yeni yüz tasarımıyla da fark yaratıyor. Gövdeyle mükemmel bir şekilde bütünleşen tamponlar ve yeni tip büyük ızgara ile bombeli kaput tasarımı ile sofistike özellikleri harmanlanan Yeni Fiat Doblo, belirgin tekerlek boşluk kemeri ve eğimli omuz kuşaklarıyla güçlü ve atak bir yapı sergiliyor. Bagaj kapağının temel çizgileri, kolay erişebilirliği ve oldukça geniş bagaj bölümünün boyutlarını vurgularken, D sütununa konumlandırılmış dikine arka farlar ve geniş arka cam, Yeni Fiat Doblo’ya zerafet katıyor.

“Sınıfının en iyisi” hedefiyle yollara çıkan Yeni Fiat Doblo, üstünde yükseldiği yeni platformunun avantajlarını kullanıcılarına yansıtacak. 4390 mm’lik uzunluğa, 1845 mm’lik yüksekliğe ve 1832 mm’lik genişliğe sahip Yeni Fiat Doblo, 2 bin 755 milimetrelik aks mesafesiyle sınıfının en uzunu unvanına sahip. 790 litrelik bagaj hacmi sunan aracın ikinci koltuk sırası katlandığında ise yükleme alanı 3 bin 200 litreye kadar genişletilebiliyor. Kabin içinde 7 kişiye kadar oturma alanı sunabilen ve çok sayıda eşya saklama haznesine sahip Yeni Fiat Doblo’da elektrikli arka camlardan her bir yolcu için ayrı ayrı hava üfleyebilen otomatik klimaya kadar birçok konfor unsuruna da yer veriliyor. Yeni Fiat Doblo, bu özellikleriyle hem aileler hem hobi sahipleri hem de sık seyahat eden kişiler için ideal çözüm anlamına geliyor.

1 tona varan yükleme kapasitesine sahip Yeni Fiat Doblo Cargo ise kübik biçimli ve etkin kullanım ve yükleme özellikleri sağlayan iç mekanı ve araç içine geçişi kolaylaştıran sürgülü yan kapılarıyla dikkat çekiyor. 2.2 metrelik iç mekan uzunluğuna, 3 bin 400 ile 4 bin 200 litre arasında değişen bagaj hacmine sahip Yine Fiat Doblo Cargo, kısa ve uzun aks mesafeli van versiyonlarının yanı sıra yüksek ve normal tavanlı olmak üzere farklı karoser tipleriyle de üretilecek.

Yeni Fiat Doblo, ilk etapta biri benzinli ve üçü dizel olmak üzere toplam dört motor seçeneğiyle Tofaş’ın Bursa’daki WCM sürecinde en yüksek puanla ve “Gümüş Seviye” ile ödüllendirilen fabrikasının bantlarından iniyor.

4 motor seçeneği ve start & stop sistemi!

Motor yelpazesinin tek benzinli motor seçeneğini oluşturan 1.4 litre 16 supaplı 95 HP’lik benzinli güç ünitesinin dışında Multijet teknolojili 1.3 litre 90 HP, 1.6 litre 105 HP ve 2.0 litre 135 HP’lik turbo dizel motorlar görev yapacak. 1.4 litre benzinli ve 1.3 litre 90 HP’lik Multijet dizel motorlar, 5 ileri vitesli manuel şanzımanla kombine edilirken, 105 ve 135 HP’lik diğer turbo dizel motorlar ise standart olarak 6 ileri vitesli şanzımanla donatılıyor. Doblo lansmanını takip eden dönemde Fiat’ın otomatikleştirilmiş manuel şanzıman sistemi Dualogic ile donatılmış bir başka turbo dizel motor seçeneği daha motor yelpazesine katılacak.

Euro 4 ve Euro 5 normlarına uygun üretilen Yeni Fiat Doblo’nun motorları otomobil rölantideyken motoru da durduran Start&Stop (Çalıştır&Durdur) mekanizmasıyla da alınabilecek. Bu teknoloji ile donatılan Doblo versiyonları şehir içinde yüzde 15’e varan yakıt tasarrufu ve düşük karbondioksit salınımı değerleri sunabiliyor. Son olarak, Start&Stop sistemiyle birleştirilen Vites Değişim Göstergesi (GSI - Gear Shift Indicator) ise ne zaman vites değiştirileceğine dair öneride bulunan bir “yardımcı pilot” işlevi görmekte. Bu sistem sayesinde, yakıt tüketimi anlamında motordan daha verimli ekonomik çalışma performansı alınabiliyor. Gösterge paneli üzerinden takip edilebilen GSI sistemi daha verimli bir yanma performansı için vites büyütme ya da mevcut torktan en iyi şekilde yararlanmak için vites küçültme önerisinde bulunuyor.

Otomobil konforu sunan süspansiyon sistemi

Fiat Doblo’nun yeni nesli, bu sınıfta bir ilk olarak bi-link bağımsız arka süspansiyon sistemi ile donatıldı. Bugüne kadar sadece üst sınıf otomobillerde görülen bu sistem sayesinde araç her türlü yol yüzeyi ve yük koşulunda mükemmel seviyede yol tutuşu ve sınıfının standartlarının ötesinde konforu bir arada sunuyor. Ayrıca Yeni Doblo’da bu özelliklere ek olarak maksimum denge kontrolü için EBD’li ABS, yokuş kalkış yardımcısı Hill Holder ve ESP sistemlerine de yer veriliyor. Yeni Fiat Doblo bu anlamda, ESP’nin tüm motor versiyonlarında sunulmasıyla bu özelliğe sahip sınıfındaki tek hafif ticari araç olarak ayrıca farklılaşıyor.

Yeni Fiat Doblo’da koruyucu güvenlik seviyesi daha da geliştirilirken, ön hava yastıkları ve yenilikçi ön yan hava yastıkları sayesinde araç, en yüksek güvenlik standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış. Bununla birlikte yenilikçi ön yan hava yastıkları hem baş hem göğüs için koruma sağlamakta. Dahası Fiat yetkilileri, Doblo’nun, düşük hızlı çarpışmaların sonucunda araçta meydana gelebilecek potansiyel hasar miktarını ölçen sigorta çarpışma testi değerlendirmelerinde de sınıfında lider olduğunu belirtiyorlar. Birçok Avrupa pazarında (özellikle Almanya ve İngiltere) sigorta primleri, aracın sigorta kategorisine göre değişmekte. Yapılan değerlendirme, ortalama onarım maliyetlerine ve kazaların istatistiki sıklığına dayanmakta. Yeni Doblo, hasar miktarını düşüren ve montaj kolaylığı sağlayan tasarımı sayesinde bu değerlendirmelerde sınıfının lideri olmuş. Bu özellik, aynı zamanda tüm kullanıcılar için düşük hasar potansiyeli ve daha ucuz onarım maliyetleri anlamına gelmekte.

Ayrıca Yeni Fiat Doblo, ideal kabin konforu ve sürücünün dikkatini yoldan ayırmaması için de birçok donanımı sunuyor. Bunlar arasında arka koltuklar için ayrı üfleme kanallı otomatik klima, hız sabitleyici, görüntülü park sensörleri, MP3 çalarlı müzik sistemi, Blue&Me eller serbest (Hands-free) sistemi ve Türkiye’de bu sınıfta bir ilk olarak Türkiye haritalı “Blue&Me TomTom” entegre navigasyon (Yön bulma) sistemi sayılabilir. Bununla birlikte parfüm püskürtücü, iPod taşıyıcı ve kablo bağlantısı, bagajda 12V’lik priz gibi unsurlara ek olarak Combi versiyonlarında standart olarak sunulan 5 kişilik oturma kapasitesi, 7 kişiye kadar yükseltilebiliyor.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2024 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77