• BIST 7728.44
  • Altın 1846.227
  • Dolar 29.0003
  • Euro 31.2272
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 7 °C

ARLOD’un Gündeminde Gabari Sorunu Var

ARLOD’un Gündeminde Gabari Sorunu Var
Araç Lojistikçileri Derneği (ARLOD) 9’uncu Olağan Genel Kurul Toplantısı, ARLOD Dernek Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel Kurul’da mevcut Yönetim Kurulu oy birliğiyle yeniden ibra edildi ve Adnan Ağaçlı ARLOD Yönetim Kurulu Başkanı olar


Araç Lojistikçileri Derneği (
ARLO
D) 9’uncu Olağan Genel Kurul Toplantısı, ARLOD Dernek Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel Kurul’da mevcut Yönetim Kurulu oy birliğiyle yeniden ibra edildi ve Adnan Ağaçlı ARLOD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevinde kaldı.

Genel Kurul ardından otomotiv sektörü hakkında değerlendirmede bulunan ve araç lojistiği sektörünün sorunlarına değinen Adnan Ağaçlı, özellikle, ‘Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i ile 1 Temmuz 2014 itibariyle yürürlüğe girecek olan azami araç yüksekliğini 4.00 metre ile sınırlayan uygulamanın araç lojistiği sektöründe yaşatacağı sıkıntıları dile getirdi.

 

Oto taşıyıcılar için transit geçen araçlardan alınan 600 Avro ücretin, 68 No’lu Tebliğ ile değiştirildiğini ve oto taşıyıcı yanında araç üstünde bulunan her bir araç için de ayrı ayrı 600 Avro alınması yönünde uygulamaya koyulduğunu açıklayan Ağaçlı, hem transit geçen araçlar için hem Türkiye ekonomisi için büyük zarar verecek olan bu uygulamanın ARLOD girişimleri ile düzeltildiğini söyledi. Konu ile ilgili olara Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile görüşüldüğünü ve uygulamaların sakıncalarının anlatıldığını kaydeden Ağaçlı, 69 No’lu Tebliğ ile oto taşıyıcı üzerindeki her bir araçtan ayrı ayrı araçlardan alınması karalaştırılan uygulamadan vazgeçildiğini, eskiden olduğu gibi sadece transit geçen oto taşıyıcılar için bu miktarın alınacağını belirtti.

 

“Bunun en azından şu andaki mevcut işlerimize ivme getireceğini düşünüyoruz. Aksi takdirde zor durumda kalabilirdik, zaten piyasa yüzde 33 geriledi. Bu sene ilk 6 ayda ne olacağı meçhul. İkinci altı ayda daha iyi olacağını umuyorum, tabi ki bu seçimler ile de çok ilintili” diyen ARLOD Yönetim Kurulu Başkanı Ağaçlı, gündemdeki en büyük sorunlarının ise Temmuz 2014 itibari ile yürürlüğe girecek olan gabari uygulaması olduğunu açıkladı. 

 

“4.00 azami yükseklik sınırı maliyetleri artıracak”

 

Azami yüksekliğin 4.00 metre olmasının özellikle araç lojistiği yapan firmalar için maliyet artışı anlamına geldiğini vurgulayan Ağaçlı, en azından ana güzergahlarda 4.40’a kadar özel izin verilmesi taleplerini iletti.  

 

Konu ile ilgili Müşteşarlığın kesinlikle taviz vermeyeceği yönünde açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Ağaçlı, “Bu uygulama ile araç lojistiği yapan firmalar büyük zarar görecekler. Bakanlık bize bir araba fazla çalıştırmak zorunda kalacağımızı söylüyor ancak durum öyle değil. Çünkü herkes maliyetini düşürmeye çalışırken bizim bir TIR daha fazla kullanmamız ayrı bir maliyet yaratacak. Yatırım iyi bir şey gibi gözüküyor ama zaten tam kapasite çalışılmıyor ve yeni yatırımlar ile atıl kapasite yaratılıyor. Tüm araçlar tam kapasite çalışsa yatırım tabi ki güzel bir şey. Her araç lojistiği yapan firmanın yatırım yapması trafikteki araç sayısını da artıracak, ayrıca bunun bir de yakıtı var” açıklamasını yaptı.

 

Üretici firmaların da maliyetlerini artıracak bu uygulama karşısında başka alternatifler arayacağının altının çizen Ağaçlı, ileriye dönük olarak deniz ve demiryolu gibi alternatiflerin karayolu taşımacılarına zarar vereceğini söyledi.

 

“Ne gönderen ne de taşıyan para kazanabilecek”
Gabari uygulaması ile trafiğe çıkacak araç sayısında yüzde 20 artış olacağını vurgulayan Ağaçlı, şu açıklamalarda bulundu: “Nisan ayında İran’a ambargonun kalkacağı söyleniyor. Oraya çekici nakliye ediliyor. Bunları taşıdığımız araçların bir tanesine 3 araç yükleyebiliyoruz. Yükseklik 4.00 olursa iki aracı ancak taşıyabileceğiz ve bu da maliyeti ikiye katlayacak. Bir römork maliyeti 43 bin Avro artı KDV, o zaman ne gönderen ne de taşıyan para kazanabilecek ve bu üretilen kamyon römorklar da atıl kalacak. Bu uygulama AB’ye uyum için yapılıyor ancak AB üyesi ülkelerde bile kendi içerisinde bir tutarlılık yok. Fransa, Portekiz ve İspanya’da 4.40 veya 4,50 metreye kadar yükseklik hakkı tanınıyor. Şuanda bizler 4.40 ya da 4.50 ile çalışıyoruz ama köprü ya da üst geçişlerde hiçbir sorun olmadı. Bizim talebimiz zaten ana arterlerde 4.40’a kadar izin verilmesi yönünde.”

 

“Kara Nakliyecisi hiçbir zaman belini doğrultmadı ve bu anlayışla da hiçbir zaman doğrultamayacak” diyen Adnan Ağaçlı, bir aracın maliyetinin 300 bin lira olduğunu ve filosunda 100 araç bulunduran firmaların bulunduğunu hatırlatarak, bu maliyetlerin 10 yılda bile amorti edilemeyeceğini kaydetti.

 

“Temennimiz 2014’te geçtiğimiz yılın rakamlarının yakalanması”


Türkiye otomotiv pazarı ile ilgili de değerlendirmede bulunan ARLOD Yönetim Kuru Başkanı Andan Ağaçlı, otomotiv pazarındaki yüzde 10 büyüme ile hem otomotiv hem de araç lojistiği sektörü açısından 2013 yılının başarılı geçtiğini belirtti.

 

2013 yılı Ocak-Aralık döneminde toplam pazarın bir önceki yıla göre yüzde 9 oranında artarak 893 bin adet düzeyinde gerçekleştiğini açıklayan Ağaçlı, toplam otomotiv ihracatının ise aynı dönemde bir önceki yıla göre yüzde 14 oranında artarak 828 bin adet düzeyinde gerçekleştiğini söyledi.

 

Araç Lojistiği sektörünün ise, 2013 yılında hedeflenen araç taşıma rakamlarına ulaşılmış olmasına rağmen, girdi maliyetlerindeki artışlar, kar marjının düşüklüğü göz önüne alındığında, arzu edilen karlılığı elde edemediğini ifade eden Ağaçlı, otomobil fiyatlarını etkileyen yüksek oranlı vergilerin -özellikle Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)- talep artışını ve araç taşıma sayısını önemli ölçüde etkilediğini açıkladı.

 

2014 yılı ile ilgili öngörülerini de aktaran Ağaçlı, Türkiye’de son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmaların etkisi ile 2014 yılı otomotiv sektöründe, ekonomik parametrelere ilişkin öngörülerde bulunmanın ve pazar tahmini yapmanın güç olduğunu kaydederek, 2014’ün otomotiv sektörü açısından hayli zor bir yıl olacağı açıklamasını yaptı. “Temennimiz; piyasada oluşan bütün bu olumsuzluklara rağmen 2014 yılında araç satışlarının, 2013 yılı satış rakamlarını yakalaması yönünde” diyen Ağaçlı, “Araç lojistiği sektörü olarak konuyu ele aldığımızda sektörde olası talep azalması ile daralan iş hacmi, sadece araç taşıma işi için kullanılabilen oto taşıyıcılarda atıl kapasite yaratıyor ve sektör olarak, sabit işletme maliyetlerini göğüslemek ve olumsuzluklara katlanmak zorunda kalıyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

ARLOD Yönetim Kurulu Listesi

 

 

ASİL ÜYELER

Adnan Ağaçlı........................Yk Başkanı

Hakan Albayrak................... Yk Başkan Yard.

Osman Küçükertan...............Yk.Başkan Yard.

Ufuk Keçecioğlu...................Genel Sekreter

Ceren Eker Güven................Sayman

 

YEDEK ÜYELER

Volkan Akan........................Yk Yedek Üye

Müjdat Kahraman................Yk Yedek Üye

Tolga Kahraman..................Yk Yedek Üye

Ömer Gürsoy......................Yk Yedek Üye

Ali Akyol............................Yk Yedek Üye

 

DENETLEME KURULU

Asil Üyeler

Cem Eker............................Dk Başkanı

Cevdet Ağaçlı ......................Dk Başkanı Yard.

Emre Akyol..........................Dk Üyesi

 

YEDEK ÜYELER

Ünal Ergun..........................Dk Yedek Üye

Gözde Bozkurt.....................Dk Yedek Üye

Fulvıo Vılla..........................Dk Yedek Üye


18 Mart 2014

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77