• BIST 10895.25
  • Altın 2506.967
  • Dolar 32.1861
  • Euro 34.95
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 22 °C

Borusan Kamyoncular İle KOBİ’leri ETA Platformunda Buluşturdu

Borusan Kamyoncular İle KOBİ’leri ETA Platformunda Buluşturdu
Borusan Lojistik, 5 milyon dolar tutarındaki inovasyon yatırımıyla geliştirdiği elektronik taşımacılık ağı projesini sektörün hizmetine sunuyor.

Borusan Lojistik, 5 milyon dolar tutarındaki inovasyon yatırımıyla geliştirdiği elektronik taşımacılık ağı projesini sektörün hizmetine sunuyor.


Bu amaçla Borusan Lojistik çatısı altında kurulan ancak ayrı bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürecek olan ETA (Elektronik Taşımacılık Ağı Taşımacılık ve Tic. AŞ.),  sektörde bir ilki gerçekleştirerek KOBİ'lere internet üzerinden, kamyoncu esnafına ise mobil teknolojileri kullanarak büyük avantajlar getiriyor. Sistem sayesinde, KOBİ'lere yüklerini taşıyacak güvenilir, sigortalı, maliyet avantajı yaratan, 7/24 izlenebilen nakliye hizmeti sağlanırken, kamyoncu esnafına iş sürekliliği, maliyet avantajı ve verimlilik kazandırılıyor.

Uğur: “ETA ile değişim yaratacağımızı düşünüyorum” Lojistik sektöründe yeni bir dönem

Türkiye lojistik sektöründe ETA ile bir devrim yaratıldığını belirten Borusan Holding CEO'su Agah Uğur sistemin ortaya çıkışını ve lojistik sektörü açısından önemini şöyle anlattı: "ETA Borusan’ın ‘bir adım önde olmak’ vizyonuna paralel olarak yürüttüğü inovasyon çalışmalarının bir sonucu. Balnak satın almamızla Türkiye lojistik sektörünün lideri haline gelen Borusan Lojistik, ETA ile bu liderliğinin sadece rakamlara dayanmadığını, sektöre yeni bir soluk ve vizyon getireceğini de kanıtlamış oluyor.

Lojistik sektörü binlerce şirketin iş yaptığı hayli dağınık ve kurumsallaşmanın en zor sağlanabildiği iş alanlarından birisi. Bu sistem Türkiye’de nakliye yapan bireysel girişimcilerin filosunu bir anda verimli, merkezi olarak kontrol edilebilen, izlenebilen kurumsal bir hizmet sunucusu haline dönüştürüyor. ETA ile yurtiçi kara taşımacılığı alanında bir değişim yaratacağımızı düşünüyoruz. Borusan’ın; sadece lojistik sektöründe değil, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde inovasyon stratejisi doğrultusunda yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye devam ederek Türkiye ekonomisine çok önemli bir katma değer sağlayacağına inanıyorum."

Gürgenç: “Kahverengi sektörümüz için yemyeşil bir adım atıyoruz” 

Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç ise ETA şirketinin teknolojik sisteminin kullanım kolaylığı ve verimlilik gibi avantajlar sunmasının yanı sıra uygun fiyatlı ve güvenilir olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Lojistik sektöründe bugün Türkiye’de trafiğe kayıtlı yaklaşık 800 bin araç bulunuyor. Araç sahiplikleri genelde bireysel. Sektörde bir sermaye birikiminden söz etmek mümkün değil, teknoloji kullanımı ise son derece kısıtlı. Bu piyasa şartlarının bilinci ile KOBİ'lerimize ve kamyoncu esnafına değer katan, onların ihtiyaçlarını karşılayan yeni şirketimiz ETA'yı kendi deneyimlerimizi temel alarak oluşturduk. Kurduğumuz model, kamyoncu esnafı ile yük sahibini biraraya getiren basit bir buluşma platformu değil, binlerce aracın verimli yönetilerek tüm partilere değer yaratıldığı teknolojik filo yönetim sistemidir.”

ETA iş modelinin alt yapısını hazırlarken, Garanti Bankası, Turkcell ve Shell ile güçlü iş ortaklıkları kurduklarını da açıklayan Gürgenç, ETA ile Türkiye ekonomisi için de önemli bir adım attıklarına olan inancını dile getirdi. Mevcut durumda taşımacılıkta her 4 hareketten birisini katma değer yaratmayan verimsiz hareketlerin oluşturduğunu vurgulayan gürgenç, “10 numara yağ, sahte ve kaçak akaryakıtta yıllık vergi kaybının 1,5 milyar Türk Lirası dolayında olduğu belirtiliyor. Olması gerekenden yüksek tonajlı taşımalar nedeniyle karayollarında oluşan hasar da yaklaşık 3,5 milyar Türk Lirası.

Sektöre getireceği standartlar sayesinde tüm bu olumsuzlukların tersine çevrilebilmesine imkan sağlayacak ETA ile sisteme üye araçlarda yüksüz taşıtların taşıt-km içindeki payı iyileşiyor. Aynı araç adediyle daha fazla taşıma yapılarak; yüzde 20 verimlilik artışı sağlanıyor, yaklaşık 10 bin adet daha az ağır vasıta araç kullanılıyor. Bu verimlilik kazanımı, bir başka anlatımla 15 milyon adet ağaca bedel. Bu açıdan bakıldığında kahverengi sektörümüz için yemyeşil bir adım atıyoruz” diye konuştu.

Diğer yandan 10 numara yağ, sahte ve kaçak akaryakıtla mücadele açısından kamu yönetimimize önemli bir destek oluşturacaklarını ifade eden Gürgenç, olması gerekenden yüksek tonajlı taşımalar nedeniyle karayollarında oluşan hasarın azalacağını söyledi.

Bekbay: “Kamyoncuya ayda en az 25 teklif götürmeyi taahhüt ediyoruz”

ETA Yöneticisi İlker Bekbay da faaliyetlerinin ilk aşamada Türkiye sanayisinin belli başlı 35 ilini kapsayacağını belirterek şunları söyledi: "ETA ile Türkiye taşımacılık sektöründe ilk olarak, mobil teknolojilerle doğru zamanda, doğru yerde kamyoncu esnafına ulaşarak önemli bir maliyet avantajı yaratıyoruz. Kurduğumuz sistem ile her bir kamyoncuya ayda en az 25 teklif götürmeyi taahhüt ediyoruz. Fiyat, sistemimizde otomatik olarak anlık hesaplanıyor ve teklif müşterilerimize garantili sunuluyor.  Sistem yükleme yerine, yükleme zamanında,  en yakın olan veya en yakın olacak üyeleri kendisi belirliyor ve yalnız bu üyelere teklif yapılıyor. Fiyatı anlık sunmak ve taahhüt etmek büyük bir veritabanı ve bunu yorumlayacak algoritma gerektiriyor. Kendimizin yarattığı ‘goliath’ bunu bizim adımıza çok kısa sürede yapıyor.”

7/24 izlenebilir sistemi ile ETA’nın, sigortalı ve güvenli taşımacılık hizmeti sunduğunu vurgulayan Bekbay, ETA'ya üye olan bağımsız kamyoncu esnafı da iş fırsatlarına yine mobil kanallar üzerinden doğru zamanda ve doğru yerde hızla ulaşıp iş sürekliliğine kavuşacaklar. Ayrıca toplu satın alma gücünden faydalanarak maliyetlerini iyileştirecek, araçlarına daha iyi bakmak ve yenilemek imkanını yakalayacaklar” diye konuştu.

Bekbay, henüz yeni tanıtımı yapılmasına karşın sisteme şuanda kayıtlı 2000 kamyoncu esnafı 100 KOBİ bulunduğunu belirterek, sayının hızla artmasını beklediklerini belirtti.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77