• BIST 11117.42
  • Altın 2579.889
  • Dolar 33.0086
  • Euro 35.9773
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 28 °C

DHL İstanbul’un Havalimanlarını Afetlere Hazırlıyor

DHL İstanbul’un Havalimanlarını Afetlere Hazırlıyor
SOSYAL sorumluluk stratejisinin bir parçası olarak kurulmuş olan girişimi ‘DHL Afet Müdahale Ekibi’ ile Türkiye’deki çalışmalarını sürdüren DHL, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında, UNDP Türkiye ve Devlet Hava Meydanları İ

SOSYAL sorumluluk stratejisinin bir parçası olarak kurulmuş olan girişimi ‘DHL Afet Müdahale Ekibi’ ile Türkiye’deki çalışmalarını sürdüren DHL, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında, UNDP Türkiye ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile birlikte ‘Get Airports Ready for Disaster (GARD) – Havalimanlarının Afetlere Hazırlanması’ eğitimini hayata geçirdi.

DHL Afet Müdahale Ekibi tarafından beş gün süresince yürütülen eğitim programı ile hem havalimanları hem de ilgili personel, afet sonrası lojistik şartlarına hazırlandı. Eğitim,

yerel lojistik kapasitesini ve bilgi birikimini belirleyerek, doğal afet sonrası havalimanlarına önceden planlanmamış ölçüde yardım malzemesi geldiğinde yaşanabilecek aksaklıkları önlemeyi amaçlıyor. Endonezya, Nepal ve Bangladeş’te başarıyla hayata geçirilen eğitim programı sırasında havaalanı personelinin yanı sıra yerel yetkililer ve devlet yetkililerinin de özel gereksinimlerini değerlendirerek buna uygun detaylı acil durum planları oluşturuyor.


Türkiye’nin son derece gelişmiş bir ülke olduğunu ancak afet sonrasıdönemlerde, özellikle lojistik konusunda, özel gereksinimlere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Deutsche Post DHL Kurumsal İletişim ve Kurumsal Sorumluluk Direktörü Christof Ehrhart; “GARD girişimimiz, afet sonrası lojistik konusundaki uzmanlığımızı,afetler yaşanmadan önce yerel uzmanlara aktarma fırsatını sunuyor.

GARD, doğal afetler sonrasındaki olağan yönetim faaliyetlerine önemli ve verimli bir katkı sağlıyor. Bu konuda Türkiye’deki yetkililerle birlikte çalışma fırsatınıbulmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.


Basın toplantısında GARD programının, afet yönetiminin profesyonelleştirilmesi açısından çok yararlı bir girişim olduğunu vurgulayan DHL Express Türkiye ve Fransa CEO’su Michel Akavi, “220’den fazla ülke ve bölgede operasyon yürüten Deutsche Post DHL Grubu olarak, kurumsal sorumluluk bizim için büyük stratejik öneme sahip. Üzerinde çalıştığımız ve yaşadığımız dünyaya bir katkıda bulunmak, işimiz kadar değerli. GARD programı sayesinde, ne yazık ki hayatın bir gerçeği olan doğal afet süreçlerinde, yuvamız olarak gördüğümüz havalimanlarımızda meslektaşlarımızla birlikte çalışabileceğiz” mesajını verdi.

UNDP Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Programı Yöneticisi Dr. Katalin Zaim: “Afetlerin etkileri bize; en hazırlıklı olduğu varsayılan ülkelerin bile doğanın güçlü yıkıcı etkilerinden muaf olamayacağını hatırlatıyor. Afetlere hazırlıklı olma ve afet riskini azaltmaya yönelik her türlü çaba, UNDP’nin güçlü bireyler, güçlü toplumlar yaratma misyonu ile örtüşüyor. Bu bağlamda, DPDHL ve UNDP’nin işbirliği ile oluşturulan ve özellikle risk taşıyan bölgelerdeki havaalanlarının afetlere hazırlıklı olması için kapasite geliştirmeyi amaçlayan GARD eğitim programı, uluslararasıyardım çabalarının daha etkin olmasında önemli bir role sahip. Bu eğitiminin, olası afet durumunda İstanbul’daki havaalanlarında yardımların daha planlı ve koordineli bir biçimde ilgili yerlere ulaştırılmasına katkı sağlayacağına inanıyorum” şeklinde açıklama yaptı.


Atatürk’ün “Felaket başa gelmeden evvel önleyici tedbirleri düşünmek lazımdır, geldikten sonra dövünmenin faydası yoktur özdeyişi ile sözlerine başlayan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Atatürk Havalimanı Baş Müdürü Celal Özuğur ise“12 milyon metrekarelik bir alanda, 35 bin çalışanı ve günlük ortalama 955 uçuş ve 114 bin 225 yolcu kapasitesi ile; işletmesinden hava trafiğine, güvenliğinden gümrüğüne, yolcu ve yük taşımacılığından yer hizmetleri ve terminal hizmetlerine kadar birçok kurum ve kuruluşun hizmet verdiği havalimanımızda bir afet halinde yoğunluğun daha da artacağı gerçeği karşısında koordinasyonun önemi göz ardı edilemez. Gerçekleştireceğimiz eğitimin başarılıve verimli geçmesini diliyor, bu eğitimin bir sonuç değil başlangıç olduğunu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2024 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77