• BIST 10895.25
  • Altın 2506.967
  • Dolar 32.1861
  • Euro 34.95
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 22 °C

Erkeskin: “İntermodal Taşımacılıktan Korkmayın”

Erkeskin: “İntermodal Taşımacılıktan Korkmayın”
Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Mayıs toplantısı, Turgut Erkeskin başkanlığında Mersin’de gerçekleştirildi.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Mayıs toplantısı, Turgut Erkeskin başkanlığında Mersin’de gerçekleştirildi.


UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, taşımacılık ve lojistik firmalarının katılımıyla düzenlenen toplantıda, kara yolu taşımacılığı yapan firmalara seslenerek, “Büyüyen Türkiye’de İntermodal taşımacılık firmalarınızın iş hacminin azalmasına neden olmaz” dedi.

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin ve Yönetim Kurulu üyeleri Kaan Gürgenç, Kosta Sandalcı, Hacer Uyarlar, Mehmet Ali Emekli, Kayıhan Özdemir Turan, Emre Eldener ile Genel Müdür Cavit Uğur’dan oluşan UTİKAD Heyeti, Mersin Bölgesi çalışmaları kapsamında kamu ve sivil toplum kuruluşları yetkililerini ziyaret ederek karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Ziyaretlerde, uluslararası taşıma koridorları kapsamında Kuzey-Güney ve Doğu-Batı akslarında coğrafi konumu itibariyle taşımacılık ve lojistik avantajlarına sahip olan ve Doğu Akdeniz Bölgesinin lojistik üssü  olarak nitelendirilen Mersin’in lojistik potansiyeli ve gelişim alanlarına yönelik konular ele alındı.

UTİKAD heyeti Mersin bölge ziyaretleri kapsamında ilk olarak Ulaştırma V. Bölge Müdürü Naci Serter’i ziyaret etti. Naci Serter’in makamında gerçekleşen görüşmede, ağırlıklı olarak yetki belgeleri ve denetimleri konuları değerlendirildi.

Limanı, demiryolu, karayolu imkanlarının yanı sıra sahip olduğu organize sanayi bölgesi ve serbest bölgesi ile ülke ihracatında önemli paya sahip olan Mersin’in, Lojistik Merkezi ve Çukurova Havalimanı’nın kurulmasıyla ticaretteki rolünün daha da artacağı vurgulandı. 2016 yılında tamamlanması beklenen Çukurova Havalimanı’na kargo uçaklarının da inebileceği ve bu sayede kentin lojistik merkez konumunun da güçleneceği ifade edildi.

Görüşmenin ardından UTİKAD heyeti Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu’na bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında yapılan toplantıda, UTİKAD gündemindeki bölgeye yönelik sorunlar ve çözüm önerileri dile getirilerek, sorunların çözümünde sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekildi.

UTİKAD heyetinin Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’na yaptığı ziyarette ise Yönetim Kurulu Şerafettin Aşut ve Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Maya ile bir görüşme gerçekleştirdi. Mersin bölgesinin uluslararası ticaretteki öneminden hareketle lojistik altyapıdaki eksiklik ve sorunların giderilmesine yönelik görüşler dile getirildi.

Kamu ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik ziyaretlerin sonrasında Turgut Erkeskin başkanlığındaki UTİKAD heyeti, Mersin Uluslararası Limanı’na bir inceleme gezisinde bulundu.  Liman alanında çeşitli incelemeler yapan heyet, gezi sonrası MIP Genel Müdürü İsmail Hakkı Tas ile bir araya geldi ve limanda yürütülen genişletme çalışmalarla liman faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Gün boyunca süren ziyaret ve inceleme gezilerinin ardından Mersin Deniz Ticaret Odası ev sahipliğinde UTİKAD üyesi firmalar ile bölgede faaliyet gösteren lojistik firmalarının katılımıyla bir tanıtım ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Mersin Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Maya’nın açılış konuşmasının ardından UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin,  lojistik gündeminde yer alan konulara yönelik değerlendirmelerde bulunarak, UTİKAD’ın çalışma ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

“R2 belgeli firmaların alanına girilmemeli”

Sektörün en önemli gündem maddeleri arasında yer alan yetki belgeleri kullanımı ve denetimleri konusuna değinen Turgut Erkeskin şunları söyledi: “Sektör firmalarının yetki belgeleri olmadan birbirlerinin alanlarına girmemeleri gerekiyor. Yani C2 belgeli firmaların R2 yetki belgesi kapsamına giren faaliyetleri sektördeki haksız rekabeti artırıyor. Kanun ve yönetmelikler yetki belgeleri ile ilgili sınırları net bir şekilde belirliyor. Sektör firmalarının belgelendirildikleri alanlarda faaliyetlerini yürütmeleri konusundaki hassasiyetimizi bir kez daha dile getirmek istiyoruz. Bu konudaki gözetim ve denetimlerin bakanlıkça yakından takip edilmesini de önemsiyoruz.”

Turgut Erkeskin, “Karayolu taşımacılığı yapan firmalarımız intermodal taşımacılıktan korkmasınlar. Çünkü intermodal taşımacılık kara yolu taşımacılığı yapan firmalarımızın işlerinin azalmasına değil, dış ticaretimiz artarken firmalarımızın hacimlerinin artmasına destek olacaktır” diye konuştu.

UTİKAD’ın Türkiye’nin kara yolu taşımalarında yaşadığı transit geçiş belgesi sorununa yönelik gerek Karayolu Ulaştırma Karma Komisyonları (KUKK) gerek FIATA ve CLECAT gerekse BM UNECE nezdinde sürdürdüğü girişimler hakkında açıklamalarda bulunan Erkeskin, ”Karayolu transit geçiş kotalarına yönelik görüşmelerin her bir ülkeyle tek tek yapılması yerine Avrupa Birliği ile çerçeve anlaşması yapılmasının sektöre çok daha yararlı olacağı kanaatindeyiz. Nitekim UTİKAD, üyesi olduğu FIATA ve CLECAT federasyonlarıyla birlikte yürüttüğü çalışmalarla, Türk firmalarının Avrupa taşımalarında yaşadığı sorunları Avrupa Komisyonu’na taşınmasına önemli bir katkı sağlamıştır. Sorunlara kalıcı çözüm bulunması açısından bu gelişmeyi son derece önemli bir adım olarak kabul ediyoruz” dedi.

“Hava navlunda tek fiyat uygulaması yaygınlaşmalı”

Erkeskin konuşmasında, Türk hava kargo taşımacılığındaki hızlı büyümeye dikkat çekerek sektördeki iş yükünün azaltılması konusundaki uygulamaları da değerlendirdi. UTİKAD üyesi Pegasus’un hava navlunu ve ekstra ücretlerde tek fiyat uygulamasına geçtiğini hatırlatan Erkeskin, uygulamanın diğer hava kargo firmaları tarafından da kullanılması yönündeki talepleri dile getirdi.

Toplantıda söz alan Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Ali Emekli, Arif Badur, Hacer Uyarlar ve Kayıhan Özdemir Turan’da dernek çalışma gruplarının, Bakanlıkların ilgili kurumları ile birlikte yürüttükleri çalışmalara ek olarak kara, hava, deniz, demir yolu ve intermodal taşımacılık konusunda gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunarak katılımcılardan gelen soruları yanıtladılar.

Toplantıda ayrıca, 2014 yılında UTİKAD ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenecek FIATA Dünya Kongresi ile ilgili gelişmeler paylaşılarak, kongre sırasında yapılacak networking toplantılarının sektör firmalarına yeni işbirliği olanakları sağlayacağı dile getirildi. Mersin ziyaretlerinin ikinci gününde ise UTİKAD Mayıs ayı Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı.


12 Mayıs 2014

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77