• BIST 10747.56
  • Altın 2493.09
  • Dolar 32.7826
  • Euro 35.0775
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 32 °C

Lojistik Sektörü ‘Yabancı Sermaye’ Bekliyor

Lojistik Sektörü ‘Yabancı Sermaye’ Bekliyor
Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, Lojistik Uygulamaları ve Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre 2014’ün ilk 3 ayında lojistik yöneticileri sektörde yabancı sermaye yatırımlarının artacağını öngörüyor.

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, Lojistik Uygulamaları ve Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre 2014’ün ilk 3 ayında lojistik yöneticileri sektörde yabancı sermaye yatırımlarının artacağını öngörüyor. 


Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, Lojistik Uygulamaları ve Araştırmaları Merkezi tarafından Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) işbirliği ile her üç aylık dönemde gerçekleştirilecek, ‘Lojistik Sektöründe Eğilimler Araştırması’nın “2013 │ Dördüncü Çeyrek” sonuçları açıklandı.

UTİKAD Üyesi 400 lojistik şirketinin yöneticisine gönderilen ve lojistik sektörünün profili, beklentileri ve algısı konularında 2014 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarındaki eğilimlerini belirleyen araştırma, çarpıcı sonuçlara ulaştı. Araştırmaya katılan lojistik yöneticilerinin yüzde 22,5’i sektörde yabancı sermaye yatırımlarının ‘önemli derecede artacağını’ düşündüğünü belirtirken, yüzde 65’i yabancı sermaye yatırımlarının artacağı beklentisi içinde olduğunu ifade etti. Yabancı sermaye yatırımlarının aynı seviyede kalacağı beklentisi yöneticiler arasında yüzde 7,5 olurken, azalacağını düşünenlerin yüzdesi ise yüzde 5 oldu.

Üç ay içinde sektördeki büyümeyi de değerlendiren yöneticilerin yüzde 5’i ‘çok büyüyecek’, yüzde 57,5’i ‘büyüyecek’ öngörüsünde bulunurken, yüzde 35’i değişmeyecek ve yüzde 2,5’i büyüme olmayacak sektör ‘küçülecek’ dedi. 

Sektör eğilimleri 3 ayda bir ölçülecek

Araştırmacı Bülent Tanla’nın Danışmanlığında ve Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı, Lojistik Uygulamaları ve Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Okan Tuna’nın koordinatörlüğünde, Yard. Doç. Dr. Dursun Yener, Öğretim Görevlisi Aysun Akpolat ve Tuğba Güngör tarafından UTİKAD’ın da desteği ile gerçekleştirilen ‘Lojistik Sektöründe Eğilimler Araştırması’, üç ayda bir tekrarlanarak sektörün dönemler içerisindeki farklı bakış ve algılarının ortaya konmasını sağlayacak. Lojistik sektörü yöneticilerinin karar verme süreçlerinde önemli bir eksiği dolduracak, kamuya bilimsel anlamda doğru verilerin aktarılmasını sağlayacak araştırma aynı zamanda kamuoyu oluşturma anlamında da sağlıklı bir altyapı kurulmasına olanak tanıyacak. Araştırma her yıl dört çeyrek dönemde sektör, kamu ve basın ile paylaşılarak, sektörün gelecek üç aydaki eğilimlerin takibine olanak verecek.

Lojistikçilere göre sektöre güven orta düzeyde

2013 │ Dördüncü Çeyrek sonuçlarına göre sektörün gelecek 3 aylık beklentilerinden başlıklar şöyle;

• Lojistik işletmeleri, Yurt Dışı Taşımacılık Faaliyeti (yüzde 80) ve Karayolu Ulaştırmasını (yüzde 70) yoğun olarak bünyelerinde gerçekleştirmelerinin yanı sıra depoculuk (yüzde 50) ve intermodal taşımacılık (yüzde 62,5) gibi faaliyetlere de önem vermeye başladı.

• Lojistik sektörü yöneticileri önümüzdeki üç aylık dönemde yabancı sermaye yatırımlarının artacağını (yüzde 65) ve sektörün de büyüyeceğini (yüzde 57,5) tahmin ediyor.

• Lojistik sektörü yöneticileri lojistik sektörünün kamu (yüzde 70) ve kamuoyu (yüzde 57,5) tarafından eksik bilindiğini düşünüyor.

• Lojistik sektörü yöneticileri lojistik sektöründe işletmeler arası bilgi alışverişinin (yüzde 82,5)  ve işbirliğinin (yüzde 87,5) olduğunu düşünüyor.

• Yöneticilere göre hizmet verdikleri işletmelerin sektöre olan güven duygusu orta düzeyde (yüzde 55).

• Lojistik sektörü yöneticileri lojistik sektöründe fiyat rekabetinin yüksek olduğunu (yüzde 82,5) düşünüyor. Kalite (yüzde 47,5) ve servis hızı (yüzde 57,5) rekabeti ise orta düzeyde.

• Lojistik sektörü yöneticileri tarafından tanımlanan en önemli sorun fiyat odaklı rekabet  (yüzde 45). Sektörün kamudan beklentisi ide mevzuat düzenlemesi (yüzde 60).


17 Ocak 2014

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77