• BIST 11149.93
  • Altın 2579.889
  • Dolar 33.0086
  • Euro 35.9773
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 25 °C

Lojistik Sektöründe Çevre Dostu Yaklaşımlar Önem Kazanıyor

Lojistik Sektöründe Çevre Dostu Yaklaşımlar Önem Kazanıyor
İstanbul Karbon Zirvesi’nde düzenlenen UTİKAD oturumunda, lojistik sektörünün karbon salınımındaki hassasiyetleri ve sektördeki uygulamalar ele alındı.

İstanbul Karbon Zirvesi’nde düzenlenen UTİKAD oturumunda, lojistik sektörünün karbon salınımındaki hassasiyetleri ve sektördeki uygulamalar ele alındı.


Avrupa Birliği’nin sektördeki karbon salınımının azaltılmasına yönelik çalışmaları ve hedeflerinin paylaşıldığı oturumda, taşımacılık ve lojistik sektörünün gelecekte yeni yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğinin de altı çizildi.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Başkanı Turgut Erkeskin’in moderatörlüğünü yaptığı ‘Lojistikte Sürdürülebilir Büyüme: Türk Lojistik Sektöründe Çevre Dostu Yaklaşımlar ve Uygulamalar’ konulu oturuma, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kentleşme ve Çevre Sorunları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevim Budak, Ekol Lojistik Yönetim Sistemleri Geliştirme Yöneticisi Enise Ademoğlu, DHL Express Türkiye Pazarlama Müşteri İlişkileri ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nil Keskin Keleş ve Bureau Veritas İş Geliştirme Müdürü Burcu Boran Mutman konuşmacı olarak katıldı. 

Küresel ısınmanın bugün sürdürülebilir bir dünya ve gelecek için daha da önem kazandığını vurgulayarak, taşımacılık sektöründe fosil yakıt kullanımının sera gazı etkisini artırdığını söyleyen Erkeskin, artan sera gazı etkisinin taşımacılıkta dahil olmak üzere tüm sektörlerde yenilenmeyi zorunlu kıldığını ve başta Avrupa Birliği olmak üzere tüm dünyada ulaştırma ve lojistik sektörü kapsamında yeni önlemler alınmasının söz konusu olduğunu kaydetti.

Erkeskin, “Lojistik gelişimin kaçınılmaz bir parçası. Globalleşme süreciyle malların tüm dünyada dolaşımı kolaylaştı, dünyanın bizlere ihtiyacı var. Bugün tüm dünyada bir yandan taşımacılığa olan talep artıyor, diğer yandan karbondioksit salınımının azaltılması gerekiyor. Maalesef bugün lojistik sektörünün üzerinde ağır yaptırımlar söz konusu. Yakıt vergileri sektöre yükleniyor. Türkiye’de iç taşımacılığının yüzde 95’i karayolu ile yapılıyor, demiryolu ise hala çok az kullanılıyor” dedi.

Turgut Erkeskin sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektör olarak taşımacılık şekilleri konusunda dengesizliğe kalıcı çözüm bulmak zorundayız. Karbondioksit salınımının azaltılmasına yönelik sektörde önemli adımlar atılıyor, çevreye verilen zararın minimuma indirilmesi için değişik yöntemler geliştiriliyor. Burada taşıma araçlarında yeni nesil motorların ve çevreci yakıtların kullanılması tedbirleri söz konusu. Biz dernek olarak sürdürülebilir bir lojistik için farkındalık yaratma hedefindeyiz. Öncelikle Türkiye'nin ilk ve tek yeşil ofis sertifikalı sivil toplum kuruluşuyuz. Çevreci ve ekonomik taşıma modelleri geliştirme hedefi ile kurulan BALO’nun kurucu ortakları arasındayız. 13-18 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenleyeceğimiz, FIATA İstanbul 2014 Dünya Kongresinde de bu konudaki gelişmelere mutlaka yer vereceğiz.”

Karbondioksit salınımına çözüm olacak yatırımların sektör tarafından benimsendiğini ve uygulamaların hızla hayata geçtiğinin de altını çizen Erkeskin, “Sektör şirketlerimizin hem toplumsal hem de çevresel hassasiyetleri dikkate alarak hayata geçirdikleri çevreci lojistik uygulamalarını takdirle karşılıyoruz. Ve diğer şirketlerimize de örnek teşkil etmesini arzu ediyoruz” diye konuştu.

‘AB İklim Değişikliği Politikası ve Taşıma Sektörü Üzerine Etkileri’ konulu sunum gerçekleştiren İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kentleşme ve Çevre Sorunları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevim Budak, taşımacılık ve lojistik sektörünün karbon salınımı konusunda  gerek AB gerekse konuyla ilgili diğer uluslararası platformlar tarafından yakından takip edildiğine dikkat çekerek, sektöre yönelik mevcut uygulamalar hakkında bilgiler verdi.

Sevim Budak, “Avrupa Birliği iklimle ilgili olarak 2020 yılına kadar sera gazını 1990 seviyesinin yüzde 20 altına indirmeyi hedefliyor. Ulaştırma sektörüne yönelik, ağır vasıtaların yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunu lastik basıncının potansiyel etkisiyle izleme sistemi oluşturmak, yüklemelerde hafta sonu yasakları getirmek gibi çalışmalar yürütülüyor” dedi.

Budak, “Yakın gelecekte gemilerimizden AB limanlarında karbon ayak izi sertifikası istenilecek. Aynı şekilde TIR filolarımızı yakıt seviyesi, karbon salınımı gibi standartlara göre yenilememiz gerekecek. Tedbirler alınmazsa araçlarımız sınır kapılarında bekleyecek ya da dönmek zorunda kalacaklar” değerlendirmesinde bulundu.

Ekol Lojistik Yönetim Sistemleri Geliştirme Yöneticisi Enise Ademoğlu ve DHL Express Türkiye Pazarlama Müşteri İlişkileri ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nil Keskin Keleş, yaptıkları sunumlarda, daha çevreci bir taşıma sistemi geliştirmek amacıyla sürdürdükleri çalışmalardan örnekler vererek, sektör şirketleri olarak konuya hassasiyetle yaklaştıklarını ve dünyadaki uygulamaları yakından takip ettiklerini dile getirdiler.

Ademoğlu: ‘İntermodal taşımalarımız ile önemli tasarruflar sağlıyoruz’Ekol Lojistik için çevreci olmanın değerlerinin en başında yer aldığını ifade eden Enise Ademoğlu, “Karbondioksit salınımını azaltmak için bir tesisi kurarken, yeni bir hat güzergahı çizerken bile çevreye duyarlı olmasına dikkat ediyoruz. Her ay intermodal taşımalarımız ile 750 futbol sahası kadar orman alanı, dünyanın çevresini 150 kez dolaşmaya eşdeğer yakıt tasarrufu sağlıyoruz. Euro 5 standartlarında araçlarla çalışıyoruz, şoförlerimize EKOL akademide eğitimler veriyoruz. Türkiye karbon izini takip eden lojistik şirketlerinden biriyiz. Ayrıca müşterilerimize özel aylık CO2 emisyonu ve dizel tüketimi tasarruf raporları sunuyoruz” dedi.

DHL Express Türkiye Pazarlama Müşteri İlişkileri ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nil Keskin Keleş ise, “DHL, 2008 yılında sunduğu projesi “GoGreen” ile çevre koruma programı sunan ilk global lojistik firma oldu. “GoGreen” ile müşterilerimize karbon ayak izlerini azaltmaları konusunda yardımcı oluyoruz. Karbon emisyonlarını yönetebilmeleri için ek olarak karbon raporlama hizmeti sunuyoruz”

DHL’in bugün 30’u aşkın ülkede ‘GoGreen’ projesini uyguladığını belirten Keleş, önümüzdeki süreçte bu projeyi, faaliyet gösterdikleri 220 ülkede de uygulamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Gün geçtikçe daha fazla sektörün faaliyetlerini gerçekleştirme sürecinde iklim değişikliği ve çevre sorunlarını karşı duyarlı yaklaşımlar sergilediklerini kaydeden Bureau Veritas İş Geliştirme Müdürü Burcu Boran Mutman da, firmaların faaliyet alanlarına göre sürdürülebilirliği sağlayabilmek amacıyla belli standartlar çevresinde hareket etmeye başladıklarını kaydetti.


8 Nisan 2014

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2024 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77