• BIST 9530.47
  • Altın 2476.225
  • Dolar 32.4484
  • Euro 34.6442
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 23 °C

Omsan Sektör Ortalamasının Üstünde Büyüdü

Omsan Sektör Ortalamasının Üstünde Büyüdü
Geçtiğimiz üç yıl içerisinde yüzde 90 üzerinde bir büyüme gerçekleştiren Omsan Lojistik, 2014 yılında da yüzde 15 büyüme hedefliyor.


Geçtiğimiz üç yıl içerisinde yüzde 90 üzerinde bir büyüme gerçekleştiren Omsan Lojistik, 2014 yılında da yüzde 15 büyüme hedefliyor.

Türkiye'nin istikrarlı büyümesi, artan dış ticaret hacmi ve artan rekabet nedeniyle firmaların ana işlerine odaklanmalarına paralel olarak lojistik sektörünün son yıllarda ciddi bir atılım yaptığını söyleyen Omsan Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan, yapılan araştırmalara göre lojistik sektörünün toplam hacminin yaklaşık 250 milyar Türk Lirası, 3PL lojistik şirketlerin toplam cirosunun ise 20 milyar Türk Lirası’nın üzerinde olduğunu söyledi. Sektörün yılı yüzde 8-10 oranında bir büyüme ile kapattığı öngörüsünde bulunan Küçükertan, geçtiğimiz 3 yıl içerisinde yüzde 90’ın üzerinde büyüyen Omsan’ın, Türkiye ve Avrupa’da ekonomideki büyümenin yavaşlamasına rağmen sektörün ortalamasının üzerinde büyüyerek 2013 yılını yaklaşık 650 milyon Türk Lirası bir ciro büyüklüğüne ulaşarak tamamlayacağını belirtti.  

Global ekonomik koşulların Ortadoğu ve Kuzey Afrika başta olmak üzere gelişmekte olan çeşitli ekonomileri önemli hale getirdiğini ve bu durumun 2014 yılında da süreceği öngörüsünde bulunan Küçükertan, Omsan olarak bu gelişim fırsatını değerlendirmek amacıyla 2013 yılında Fas’ta Omsan Maroc adlı bir şirket kurduklarını ve bu şirket ile bölgede oluşan tüm fırsatları yakından takip ettiklerini açıkladı. Türkiye’nin dış ticaretinde ve dolayısıyla lojistik sektöründe oldukça önemli bir yer tutan Avrupa ekonomisinde, 2014 yılında kısmen de olsa bir düzelme olması beklendiğini ifade eden Küçükertan, Omsan’ın hedeflerinden söz etti.

Omsan’ın, Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri ile uyumlu olarak küresel bir lojistik şirketi olmayı hedeflediğini belirten Osman Küçükertan, “Omsan’ın bu hedefe ulaşabilmek için sektör büyümesinin üzerinde sürdürülebilir büyüme hedefleri bulunuyor. 2014 yılı için büyüme hedefimiz yüzde 15, Omsan Grup’un yılı yaklaşık 750 milyon Türk Lirası ciro ile kapatması hedefleniyor” dedi. 

Yurtiçindeki yapılanma güçlendirilecek


Omsan’ın, 2013 yılında olduğu gibi 2014 yılında da denizyolu ve demiryolu taşımalarının portföyündeki ağırlığını artırmayı, gemi, lokomotif ve müşterilerinin sektörlerine özel vagon yatırımlarıyla intermodal taşımacılığın avantajlarını kullanarak, Anadolu’nun her köşesindeki müşterilerini Avrupa’nın tamamına en rekabetçi koşullarda taşımayı hedeflediğini ifade eden Küçükertan, 2014 yılında 2 yeni bölge müdürlüğünü daha hayata geçirerek yurtiçindeki yapılanmayı güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Omsan’ın, bir sosyal sorumluluk projesi olarak geliştirdiği simülatör ile ekonomik ve güvenli sürüş sağlamaya yönelik şoför eğitimlerine ağırlık vereceklerini kaydeden Osman Küçükertan, mevcut depolarında kullanılan ekipmanlarını modernleştirmeyi, araç park sahası ve iş süreçlerinin verimliliğini artırmaya yönelik bilgi teknolojileri yatırımlarını tamamlamayı planladıklarını açıkladı.

Sektörde firmaları rekabette öne taşıyacak trendler hakkında değerlendirme yapan Küçükertan, lojistik sektöründe dönem dönem trendler değişse de, rekabetin değişmez kuralının müşterinin ihtiyaçlarını beklentilerinin ötesinde karşılayarak kendisine rekabet avantajı yaratmak olduğunun altını çizdi. Bu nedenle ‘entegre lojistik hizmetlerin çoklu taşıma modları ile rekabetçi fiyatlarda müşterilere sunulması’nın önümüzdeki dönemin belirleyici trendi olacağını belirten Küçükertan, “Bir cümle ile özetlediğimiz bu trend, firmaları çevre dostu lojistik çözümler üretmeye, sundukları tüm hizmetlerde operasyonel mükemmelliğe ve maliyet liderliğine odaklanmalarını sağlayacaktır” diye konuştu.


14 Şubat 2014

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77