• BIST 10787.94
  • Altın 2493.09
  • Dolar 32.7826
  • Euro 35.0775
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 33 °C

UTİKAD Turgut Erkeskin İle Yola Devam Dedi

UTİKAD Turgut Erkeskin İle Yola Devam Dedi
Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’nin (UTİKAD) 30.’uncu Olağan Genel Kurulu 29 Kasım 2012 tarihinde Novotel’de yapıldı.
Tek liste ile yapılan seçimde, 2010 yılından bu yana UTİKAD’da Yönetim Kurulu

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’nin (UTİKAD) 30.’uncu Olağan Genel Kurulu 29 Kasım 2012 tarihinde Novotel’de yapıldı. Tek liste ile yapılan seçimde, 2010 yılından bu yana UTİKAD’da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Turgut Erkeskin, ikinci kez başkanlık görevine getirildi.

UTİKAD’ın 30’uncu Genel Kurul’unda bir önceki dönem UTİKAD Yönetim Kurulu’nda yer alan Kosta Sandalcı, Arif Badur, Kaan Gürgenç, Nil Tunaşar, Hakan Çınar, Hacer Uyarlar ve Mehmet Ali Emekli yeni dönemde de bu görevlerini sürdürürken Kayıhan Özdemir Turhan, Levent Aydinç ve Bülent Keşan ilk kez yönetim kurulu üyeliğine getirildiler.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kara Yolu Düzenleme Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu, İTO Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Lojistik Konseyi Başkanı Bülent Aymen’in de katılımıyla gerçekleşen genel kurulda konuşan UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, Türkiye’de ve dünyada giderek artan ticari operasyonların ve lojistik akışların sistematik yapıya kavuşturulması  gerekliliğinin önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Ticaret erbabının, hem taşımacılık ve tedarik zincirlerindeki aktörlerin, hem de devlet birimlerinin yeni arayış ve optimizasyon süreçlerine girmesini zorunlu kılmaktadır. Lojistik dünyasının tüm unsurları, devlet kurumları, sivil toplum örgüt ve platformları ve akademik bünyeler ile iletişim ve işbirliği halinde yürüten UTİKAD, seri ve dinamik iletişim ve işbirliği tarzıyla geçen yoğun bir çalışma döneminin ardından yeni dönemde de üyelerinden aldığı güçle, heyecanını daha da artırarak, daha iyiye ulaşmak ve sektör adına yüklendiği sorumlulukları yerine getirmek amacıyla çalışmalarını sürdürecektir. Yeni dönem için bize bu yetkiyi veren tüm üyelerimize yönetim kurulumuza duydukları güvenden dolayı teşekkür ederim.”

Yüceulu: “Sürdürülebilir taşımacılık hedeflerine kombine taşımacılık politikaları ile ulaşılacak”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kara Yolu Düzenleme Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu, Türkiye’de son yıllarda lojistik alt yapıya yönelik büyük yatırımlar yapıldığını ifade ederek, kara, deniz, hava ve demir yolu taşımacılığının gelişmesi adına çok önemli adımlar atıldığını kaydetti. 

Konuşmasında, Türkiye’nin üç kıta arasında önemli bir uluslararası ulaştırma ve lojistik üssü olma potansiyeline dikkat çeken Yüceulu, şöyle konuştu: “Türkiye, bugün bulunduğu stratejik konum sayesinde doğu ile batının bağlantı merkezi olan, Orta Asya ve Kafkasya’ya yönelik mal hareketinin kalbinde yer alan bir ülkedir. Bu nedenle taşımacılığın her alanında yapmış olduğumuz bu yatırımlar 2023 hedefimizi yakalamamıza önemli bir katkı sunacaktır.”  

Modlar arası dengenin sağlanarak daha verimli, daha az maliyetli, daha hızlı, güvenli ve çevreye duyarlı, sürdürülebilir taşımacılık hedeflerine kombine taşımacılık politikaları ile ulaşılacağını dile getiren Yüceulu, Türkiye’de, kombine taşımacılığı çağın gereklerine uygun bir şekilde organize etmenin ve bu taşımacılık türünün kurumsallaşma, altyapı, işletim ve mevzuat boşluğunun giderilmesinin önemli bir gereklilik olduğunu söyledi.

Yalçıntaş: “Lojistik çarpan değeri en yüksek sektörlerden biri”

 

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, dış ticaret ve ekonominin büyümesinde taşımacılık ve lojistik sektörüne önemli görevler düştüğünü ifade ettiği açış konuşmasında, UTİKAD üyelerine seslenerek,“Taşımacılık ve lojistik sektörü olarak Türk ekonomisini taşıyorsunuz” dedi. 

Sektör hassasiyetleri açısından sivil toplum kuruluşlarının çok önemli bir işleve sahip olduğunun altını çizen Murat Yalçıntaş, sektörüne sahip çıkan ve destekleyen derneklerin ekonomiye olduğa kadar Türkiye’ye de önemli bir hizmette bulunduklarını söyledi.

Konuşmasında, çarpan değeri en yüksek sektörlerden biri olan taşımacılık ve lojistik sektörünü, İTO ve TOBB’da başarı ile temsil eden UTİKAD’a, BALO A.Ş’ye verdiği destekten dolayı teşekkür eden İTO Başkanı Yalçıntaş, “BALO’ya ortak olarak sağladığınız katkıyla bu projenin daha da başarılı olacağına inanıyoruz” dedi. 

TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Lojistik Konseyi Başkanı Bülent Aymen ise, “Lojistik ve taşımacılık sektörü, Türkiye’nin 2023 yılı 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle TİM bünyesinde ‘Lojistik Konseyi’ kurduk ve Konsey öncelikli olarak diğer sivil toplum kuruluşlarının da desteğini alarak Türkiye’nin Lojistik Master Planı ile ilgili bir çalışma başlattı. Sonuçta, çok önemli bir strateji belgesini ortaya çıkardık ve ilgili bakanlıklara sunduk. Konseyde ayrıca taşımacılık ve lojistik sektörünün sorunlarında da çözüm üretmeye çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

Genel Kurul Toplantısı’nda ayrıca UTİKAD’da 20’nci yılını dolduran Kargo Atlantis Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik, M&M Uluslararası Nakliyat, S Sistem Lojistik Hizmetler, Arkas Denizcilik ve Nakliyat ve Orient Ekspres Uluslararası Taşımacılık şirketi temsilcilerine şiltleri, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin tarafından takdim edildi.

Merhum Ahmet Kartal anısına her yıl verilen Geleneksel UTİKAD Başarı Ödülü ise bu yıl,  İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu 2011-2012 öğretim yılı birincisi Tuğba Uzal’a verildi.

UTİKAD  Yönetim Kurulu Asil Üyeleri:

Turgut Erkeskin - Genel Transport

Kosta Sandalcı - M&M Uluslararası Nakliyat

Kaan Gürgenç - Borusan Lojistik

Nil Tunaşar - Transorient Uluslar arası Taşımacılık

Arif Badur - Reibel Taşımacılık

Hacer Uyarlar - Railco Uluslararası Taşımacılık

Hakan Çınar - Conmar Denizcilik ve Lojistik

Mehmet Ali Emekli - Planet Uluslararası Taşımacılık

Levent Aydinç -John Good Denizcilik Taşımacılık ve Lojistik

Bülent Keşan - Koparan Uluslararası Nakliyat

Kayıhan Özdemir Turhan - Key Uluslararası Taşımacılık

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77