• BIST 10749.44
  • Altın 2493.09
  • Dolar 32.7826
  • Euro 35.0775
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 32 °C

Allison Otomatik Şanzımanlarını TES-295 Şanzıman Yağı İle Test Etti

Allison Otomatik Şanzımanlarını TES-295 Şanzıman Yağı İle Test Etti
Allison şanzımanlar, TES-295 yağ ile yedi yıl boyunca gerçekleştirilen dayanıklılık testinde daha uzun süreli bakım aralıkları ile daha az aşınma avantajlarının elde edildiğini gösterdi.

Allison şanzımanlar, TES-295 yağ ile yedi yıl boyunca gerçekleştirilen dayanıklılık testinde daha uzun süreli bakım aralıkları ile daha az aşınma avantajlarının elde edildiğini gösterdi.


Allison, Alman atık toplama şirketi Frankfurter Entsorgungs- und Service GmbH (FES) ile birlikte araç çalışma süresi, bakım ve işletim maliyeti gibi parametreler üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla tam otomatik şanzımanlarını TES-295 şanzıman yağı (Castrol TranSyndTM)  ile test etti. Yaklaşık yedi yıllık bir zaman dilimi ve kamyon başına takriben 14 bin saatlik çalışma süresinin ardından FES raporlarında açıklanan sonuçlar,  Allison tam otomatik şanzımanların aşınma koşullarından tamamen uzak olduğu ve hiçbir yağ değişim işlemi gerektirmediğini gösterdi.

FES filosu, Allison şanzıman donanımlı TES-295 yağ ile çalıştırılan yaklaşık 100 araca sahip. Bu özel test için OM 926 LA motorlar ve Allison 3000 Serisi şanzımanlar ile donatılan sekiz adet Mercedes-Benz Econic arka yükleyici, 2006 yılından bu yana kapsamlı bir biçimde izlendi. İlgili araçlar hizmete sunulduğunda her biri 32 litre TranSynd yağ ile doldurularak, haftanın beş günü ve günde ortalama dokuz saat olmak üzere başlıca atık, atık kağıt ve hafif ambalajları toplama görevini yerine getirdi.

Yedi yılda yalnızca dört defa filtre değişimine ihtiyaç duyuldu

Araçların her biri, her altı ayda bir kapsamlı bir incelemeye tabi tutuldu; şanzıman ile güç aktarma organları arızalara karşı kontrol edildi, yağ seviyesi ölçüldü ve yağ numuneleri alındı. Test kapsamındaki yağ numunelerinin analiz edilmesi, TES-295 yağın atık toplama gibi ağır hizmet uygulamalarında ne kadar uzun süre kullanılabileceğinin belirlenmesi bakımından kritik bir önem taşıyordu. Numunelerin, yağ viskozitesi ile kompozisyonunun yedi yıllık test süresi boyunca sabit kaldığını ortaya koyması üzerine Allison’ın önerilen servis aralıkları doğrultusunda 3 bin saatlik kullanım süresinin ardından yağ filtreleri yenileri ile değiştirildi. Bunun dışında bir yağ değişim işlemine gerek duyulmadı ve filtre değişimi sırasındaki yağ kaybı nedeniyle yalnızca altı litre yeni TES-295 yağ takviyesi gerçekleştirildi. Her bir araç, söz konusu test süresince toplamda yalnızca dört adet filtrenin değiştirilmesini ve 24 litre TES-295 şanzıman yağının takviye edilmesini gerektirdi.

Dayanıklılık testi tamamlandığında iki şanzıman tamamen söküldü ve şanzıman durumunun ayrıntılı bir biçimde kontrol edilebilmesi için kapsamlı bir biçimde incelendi. Bu şanzımanlardan biri 14 bin 219 saat kullanımda kalarak 162 bin 609 kilometre yol kat eden bir araçtan, diğeri ise 13 bin 344 saat kullanım ile 168 bin 141 kilometre kullanılan bir araçtan çıkarıldı. Yapılan incelemeler sonucunda şanzıman parçalarının hala kusursuz bir biçimde işler halde olduğu sonucuna varıldı. Yalnızca tork konvertörünün kilit kavrama parçasında çöp toplama uygulamalarının içerdiği yoğun dur kalk çevrimine bağlı olarak ufak bir aşınma gözlemlendi ve yeniden montaj işleminde yenisi ile değiştirilen tek parça oldu.

Allison Şanzıman, elde edilen kusursuz test sonuçlarına rağmen atık yönetimi filolarının TranSynd gibi TES-295 yağlarını 240 bin kilometrede bir, 6 bin saatte bir ya da 48 ayda bir değiştirilmesini öneriyor. TES-295 yağlar için önerilen servis aralığı, geleneksel mineral yağı tabanlı şanzıman yağlarına kıyasla, 12 kata kadar daha uzun. FES bünyesinde gerçekleştirilen dayanıklılık testi süresince hiçbir yağ değişim işlemine gerek duyulmazken, 13 bin 300 çalışma saatine sahip benzer bir araç için TranSynd kullanılarak yalnızca iki, mineral yağ ile 26 kez yağ değişimi öneriliyor.

FES fabrika yöneticisi Uwe Klein, konula ilgili yaptığı açıklamada, “Söz konusu teste dahil olmaktan mutluluk duyuyoruz çünkü bu sayede filomuzun TranSynd ile bir arada kullanılan Allison şanzımanlara güvenebileceğinden emin olduk. Ayrıca daha uzun servis aralıkları avantajından faydalandık, araçların serviste kalma süresi azaldı ve çevreyi korumamızın yanı sıra maliyet tasarrufunda bulunduk. Test sonucunda gelecekte de tercihimizi kesinlikle Allison şanzımanlar ile donatılmış araçlardan yana kullanmaya karar verdik”  dedi. 

Tüm test sürecini takip eden ve Allison Şanzıman Servis Mühendisi Steve Graddy ise, “Frankfurt’ta yürütülen test mükemmeldi. Kapsamlı veriler toplamanın ve deneyim kazanmanın yanı sıra müşteriye daha uzun servis aralıkları sunma avantajından faydalandık. Bu testte Allison tam otomatik şanzımanlar ile TranSynd gibi tam sentetik TES-295 şanzıman yağlarının kombinasyonu sonucu işletme maliyetlerinde daha fazla düşüş sağlanabileceği ortaya konmuştur” diye konuştu.


15 Mayıs 2014

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77