• BIST 9814.19
  • Altın 2459.833
  • Dolar 32.4009
  • Euro 34.4973
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 10 °C

Çoğunluğu Galatasaraylı Olan Uzunyol Şoförleri En Çok Tatlıses’i Dinliyor

Çoğunluğu Galatasaraylı Olan Uzunyol Şoförleri En Çok Tatlıses’i Dinliyor
Meslekte ortalama 20 yılı geride bırakan uzunyol şoförleri günde ortalama 10 saat çalışıyor; hareketsizlik ve fazla kilolarından memnun değiller; trafikteki en büyük şikayetleri ise hatalı araç kullanan sürücüler.

Meslekte ortalama 20 yılı geride bırakan uzunyol şoförleri günde ortalama 10 saat çalışıyor; hareketsizlik ve fazla kilolarından memnun değiller; trafikteki en büyük şikayetleri ise hatalı araç kullanan sürücüler. Yüzde 32’si Galatasaray taraftarı olan sürücüler, en çok İbrahim Tatlıses diniliyor ve kırmızı et yemeği seviyor... 


Türkiye lastik sektörünün lideri Brisa tarafından uzun yol sürücülerini daha sağlıklı bir yaşama teşvik etmek üzere 2011 yılında Lassa markasıyla hayata geçirilen ‘Yola Sağlam Çık’ adlı sosyal sorumluluk projesinin 2013 yılı Türkiye turu tamamlandı. Önceki dönemlerde göz sağlığına dikkat çeken çalışmalar yapılan projenin bu yılki temel konusu, sağlıklı beslenme ve egzersiz idi. Projede görevli beslenme uzmanı ve spor eğitmeni, Mayıs ve Haziran aylarında 45 farklı nokta arasında 7 bin 616 km yol yapılarak ulaşılan uzun yol şoförlerine beslenme ve sporun emniyetli sürüşe etkileri konusunda bilgi verip önerilerde bulundu.

Projesi kapsamında Türkiye genelinde 3 bin 500 şoförle bir araya geldi. Proje dahilinde 2 bin 347 kişi ile yapılan anket sonucunda elde edilen veriler; görüşülen sürücülerin yüzde 70-75’inin fazla kilolarından rahatsız olduğunu; öte yandan öğün atlayan, aşırı şeker ve yağ tüketen, uzun saatler çalıştıkları için spor yapmaya fırsat bulamayan sürücülerin tansiyon, şeker ve kan yağı değerlerinin yükseldiğini ortaya koydu.

Lassa ‘Yola Sağlam Çık’ projesi kapsamında uzun yol şoförlerinin kişisel tercihlerine dair ilgi çekici detaylar da gün yüzüne çıktı. En çok İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur dinlemeyi sevdiği ortaya çıkan uzun yol şoförlerinin yüzde 32’si Galatasaray, yüzde 24’ü Fenerbahçe, yüzde 12’si Beşiktaş, yüzde 7’si ise Trabzonspor taraftarı. Yemekte tercihini kırmızı et yemeklerinden yana kullanan şoförleri, trafikte en çok sinirlendirenler arasında hatalı araç kullananlar ilk sırada yer alıyor.

Lassa ‘Yola Sağlam Çık’ projesi sonucunda elde edilen veriler; görüşülen sürücülerin yüzde 70-75’inin fazla kilolu olduğunu; öte yandan öğün atlayan, aşırı şeker ve yağ tüketen, uzun saatler çalıştıkları için spor yapmaya fırsat bulamayan sürücülerin tansiyon, şeker ve kan yağı değerlerinin yükseldiğini ortaya koyuyor. Yanlış beslenme alışkanlıkları hareketsizlikle birleştiğinde birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi, trafik güvenliğini de tehlikeye atıyor. Hareketsizlik nedeniyle sık sık kramp ve boyun-bel tutulması gibi sorunlar yaşayan uzun yol şoförleri, vücutlarına hakim olmakta güçlük çektikleri için kaza riski artıyor. Öte yandan yanlış beslenme neticesinde kan şekeri düşüklüğünün yarattığı uyku hali ve ağır yiyecekler tüketilmesinden kaynaklanan hazımsızlık gibi sorunlar da trafikte dikkat dağınıklığına yol açarak kaza olasılığını arttırıyor.

Bayman: “Üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için çalışıyoruz”Proje kapsamında uzun yol sürücüleriyle birebir görüşen Lassa ‘Yola Sağlam Çık’ ekibi, fiziksel sorunların önüne geçebilmek adına sürücülere çeşitli tavsiyelerde bulundu. Spor eğitmeni sabah uyanıldığında küçük egzersiz hareketleriyle kasları esnetmenin ve uzun yoldayken 2-4 saatte bir mola vererek, yürüyüş ve açma-germe hareketleriyle kasların kasılmasını önlemenin önemine vurgu yaparken; beslenme uzmanı ise aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durulması, bunların yerine daha hafif ve besin değeri yüksek gıdaların tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Lassa ‘Yola Sağlam Çık’ projesiyle ilgili görüşlerini dile getiren Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) günümüzde trafik kazalarının dünya genelinde 9’uncu ölüm sebebi olduğunu açıkladığına, bunun Türkiye için de kanayan bir yara olmaya devam ettiğine dikkat çekti. Lassa ‘Yola Sağlam Çık’ projesini bu tablonun iyileştirilmesi ve uzun yol sürücülerinin yaşam kalitesinin arttırılması adına önemli bir adım olarak gördüğünü belirten Bayman, “Türkiye’nin lider lastik üreticisi olarak, bu hedef doğrultusunda mevcut tabloyu değerlendiriyor; trafikte emniyetin arttırılmasına katkı sağlamaya yönelik projeler geliştirerek üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için çalışıyoruz” dedi.

Bilsel: “Sürücülerin yüzde 42’si ayda 10 bin km üzerinde yol katediyor”

Brisa Ticari Ürünler Pazarlama Direktörü Zeki Bilsel ise “Ağır çalışma koşulları altında ülkemize hizmet eden uzun yol şoförlerimize sağlıklı yaşam ve trafik güvenliği konularında danışmanlık sağlamaktan gurur duyuyoruz. Lassa markamızla hayata geçirdiğimiz projemizle son üç yıldır uzun yol sürücülerine yüzyüze ulaşarak, günlük hayatları içinde bir mola almalarını, trafikte sağlıkla ve emniyetle ilerlemeleri için kendilerine bilgi sağlamayı hedefliyoruz. Lassa ‘Yola Sağlam Çık’ projemiz ile Türkiye’yi yaygın bir rota ile geziyoruz. 2013 yılında 35 ilde 45 noktada 3 bin 500 sürücüye ulaştık. Yaptığımız görüşmeler ve anketler gösteriyor ki günde ortalama 10 saat çalışan uzun yol sürücülerinin yüzde 75’i aşırı kilo ve hareketsizlikten şikayetçi. Yüzde 42’si ayda 10 bin km’nin üzerinde yol kateden sürücüler, kırmızı et ağırlıklı yiyeceklerle besleniyor. Bu sürücüler ile hem dengeli bir beslenmenin nasıl olması gerektiği, hem de basit kültür-fizik hareketleriyle yaşam kalitelerini nasıl yükseltebilecekleri ve trafikte daha sağlıklı yol alabilecekleri üzerine kıymetli bilgiler paylaştık. Görüştüğümüz sürücülerin yaklaşık yüzde 36’sının trafikte hatalı araç kullanımına sinirlendikleri ortaya çıktı. Öte yandan görüşmelerimiz sonucunda sürücülerin kişisel zevklerine ilişkin olarak da birçok bilgi edindik” dedi.

Türkiye’nin ilk kadın TIR şoförü olarak tanınan, Lassa ‘Yola Sağlam Çık’ projesinin şekillenmesinde Brisa yetkilileri ile beraber çalışan ve uzun yol tecrübelerini paylaşan Leyla Ağaçkoparan da uzun yol şoförlüğünün son derece yorucu ve zor bir meslek olduğunun altını çizerek, sürücülerin zorlu hayat koşullarında kendilerine öncelik veremediklerini, özellikle sağlıklı yaşam ile ilgili kolaylıkla uygulayabilecekleri bilgilere ihtiyaç duyduklarını söyledi. Sağlığın trafikte emniyetli sürüşle bağlantısı ile ilgili de sürücülere bilgi verilmesinin önemini vurgulayan Ağaçkoparan, “Ben 20 yıldır bu mesleği icra eden biri olarak, benim görüşlerimi de alarak şekillendirdikleri Lassa ‘Yola Sağlam Çık’ projesiyle yaşadığımız sorunları gündeme taşıyan ve bu sorunlara çözüm önerileri getiren Brisa’ya teşekkür ediyorum” dedi.

Yola Sağlam Çık 2013 – Anket Sonuçları

- 3.500 uzun yol şoförüyle görüşülen projede 2.347 kişi de ankete katıldı.

- Meslekte ortalama 20 yılı geride bırakan şoförler, günde 10 saat çalışıyor.

- Şoförlerin yüzde 40’ı ayda 5.000- 10.000 km arası yol yaparken; yüzde 42’si 10.000 km’yi aşkın yol yapıyor.

- Şoförlerin yüzde 60’ı günde tek öğün yemek yiyor. Günde 2 öğün yiyenlerin oranı ise yüzde 30.

- Şoförlerin yüzde 27’si en sevdiği yemek olarak kırmızı et ve kebap türlerini sayarken; yüzde 26’sı sebzeli ev yemeklerini, yüzde 17’si ise etli ev yemeklerini tercih ediyor. Kahvaltı tarzı hafif yemekleri tercih edenlerin oranı yüzde 7 iken, tahıl/baklagil sevenlerin oranı ise yüzde 5.

- Şoförlerin yüzde 32’si Galatasaray; yüzde 24’ü Fenerbahçe, yüzde 12’si Beşiktaş, yüzde 7’si ise Trabzonspor taraftarı.

- Uzun yol şoförlerinin en sevdiği sanatçılar sıralamasında İbrahim Tatlıses yüzde 14’lük bir oran ile ilk sırada yer alıyor. Tatlıses’i yüzde 7 ile Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur; yüzde 5 ile de Müslüm Gürses ve Sibel Can takip ediyor.

- Uzun yol şoförlerinin yüzde 36’sı kendilerini en çok ‘trafikte hatalı araç kullananların’ sinirlendirdiğini belirtiyor. Şoförlerin ytzde 10’u ise ‘küçük araçların olumsuz hareketleri’nden rahatsız olduklarını belirtiyor.

- Uzun yol şoförlerinin yüzde 8’i korna vb. ‘trafikte görsel ve işitsel rahatsızlık verici davranışlar’dan; yüzde 7’si ise ‘trafik yoğunluğu’ndan şikayetçi olduklarını dile getiriyor. 


  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77