• BIST 10479.16
  • Altın 2423.576
  • Dolar 32.2305
  • Euro 34.8286
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 14 °C

Elektronik Genel Kurul Sistemi Tanıtıldı

Elektronik Genel Kurul Sistemi Tanıtıldı
Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK)'nun geliştirdiği Elektronik Genel Kurul Sistemi (e-GKS) Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca İstanbul’da düzenlenen toplantı ile tanıtıldı.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK)'nun geliştirdiği Elektronik Genel Kurul Sistemi (e-GKS) Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca İstanbul’da düzenlenen toplantı ile tanıtıldı.


Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca Swiss Otel'de düzenlenen Elektronik Genel Kurul Sistemi tanıtım toplantısına Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın yanı sıra Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş ve Merkezi Kayıt Kuruluşu Genel Müdürü Yakup Ergincan katıldı.

Toplantıda konuşan Hayati Yazıcı, yeni kanun ile geri dönüşlerin pozitif yönde olduğunu aktararak, “Bu kanununun uygulanması Türk ticaret hayatına, Türk müteşebbisine önemli imkanlar sağladı. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile Türk müteşebbisine bir otoban yaptık. Elektronik Genel Kurul Sistemi ise bu otobanda giden, ileri teknoloji ile donatılmış son model bir arabadır" diye konuştu.


Yazıcı, bu sistemin uygulanmasıyla bugün itibariyle elektronik ortamda genel kurulunu gerçekleştiren şirket sayısının 437'ye ulaştığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Uluslararası ölçüm yapan kuruluşlar tarafından e-GKS ödüllendirilen bir sistemdir. Türkiye bilişim teknolojileri alanında e-GKS'de dünyada en önde giden ülkelerden biri konumundadır. Yeni yaptığımız uygulamalarından biri de MERSİS'in kuruluşudur. Bakanlık olarak kapılarımızı modernize ettik. Bu uygulamalar Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Ajansı'nın uygulamalarında örnek uygulamalardır. Türkiye gümrüklerinde yapılan uygulamalar bakımından 2010 yılında 46’ncı sıradaydı, 2012 yılında 33’üncü sıraya yükselmiştir. Türkiye'ye kazanım sağlamak, ekonomik hayatına katkı sağlayacak müteşebbisin önünün açılması önemlidir. E-GKS ile zaman planlaması yapabileceksiniz. Ortak olduğunuz ya da sahibi olduğunuz şirketin genel kurullarını yapabiliyorsunuz."

MERSİS'i de tamamlamak üzere olduklarını, 238 ticaret sicil müdürlüklerine kayıtlı şirketlerin tamamı elektronik ortamda güvenli bir biçimde yapılanmasını sağlamayı amaçladıklarını dile getiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, MKK ile lisanlı depoculuk ve elektronik ürün senedi uygulamaları üzerine de çalıştıklarını söyledi.

Ayrıca e-GKS tanıtım toplantısından önce Bakan Yazıcı'nın katılımı ile temsili olarak kurulan Bilgi Toplumu Hizmetleri Şirketi’nin Elektronik Genel Kurulu gerçekleştirildi. Hayati Yazıcı, yeni Türk Ticaret Kanununa göre şirketlerin sermaye eksikliklerini 14 Şubat'a kadar gidermesi gerektiğini hatırlatarak, “Limited şirketler sermayelerini 10 bin liraya, anonim şirketler 50 bin liraya yükseltmesi için son gün 14 Şubat'tır. Unutmayın Sevgililer Gününe denk geliyor. Şirketinizi seviyorsanız sermayesini tamamlayın, sevmiyorsanız şirketiniz münfesih duruma düşecek" diye konuştu.

Suriye'de güvenlik sorunu ortadan kalkınca hizmetler devam edecektir

Bakan Yazıcı, düzenlenen tanıtım toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı çalışmalarına ilişkin bir soru üzerine Yazıcı, "Bu konudaki çalışmalar devam ediyor ve belli bir mesafe kat edildi. Benim açımdan tamam durumda. Diğer paydaş kuruluşlarla arkadaşlarımız tekrar görüşecek. Sonra belki Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na konuyu taşırız. Oradan da Bakanlar Kurulu'na taşıyacağız. Meclis tatile girmeden önce seçim dolayısıyla yetişmesi mümkün değil ama seçimin hemen peşinde bu konuyu Meclis'te yasalaşmak üzere müzakereye açmış olacağız. Yaklaşık 28 maddelik bir taslak oluyor; o alandaki sorunları önemli ölçüde tasfiye edeceğine inanıyorum" açıklamasında bulundu.

Yurt dışı çıkış harçlarına ilişkin soruya Yazıcı, "Harçlar düşük gözüküyor ama bütçeye yaklaşık 700-800 milyon lira gibi bir gelir sağlıyor. Onu kaldırırken onun yerine ikame edilecek bir gelir kalemi olması lazım. Öyle bir noktaya varılmadı. Dolayısıyla bu konu askıda duruyor” dedi.

Ortak sınır kapısı uygulamasına bugünlerde Gürcistan'la Sarp sınır kapısında başlayacaklarını anlatan Yazıcı, Akçakale Gümrük Kapısı'nın kapatılmasına yönelik bir soru üzerine şu açıklamalarda bulundu: "Suriye ile bizim 8 gümrük kapımız var. Bunlardan birkaçı şu anda faal durumda, diğerleri kapalı. Suriye'de, özellikle Özgür Suriye Ordusu dediğimiz halk tarafından oluşturulmuş ordu ve farklı yapıdaki silahlı unsurların hem bu ülkedeki mevcut hükümete yönelik hem de kendi aralarındaki çatışmalar dolayısıyla gümrük kapılarımızda azami düzeyde bir güvenlik sorunu oluşmuştu. Akçakale Gümrük Kapısı da birkaç defa hükümete karşı mücadele eden unsurlar arasında el değişikliğine uğradı. Dolayısıyla şu anda orada güvensiz bir ortam söz konusu; hem Akçakale'de, hem de Karkamış'ta ve birkaç kapıda daha böyle. Güvenlik ortamı geri gelince kapıyı açarız. Ayrıca kapının kapanması da değil bu; güvenlik sorunu dolayısıyla kapıdaki hizmetlerin, faaliyetlerin durdurulmasıdır. Faaliyetin durdurulmasına sebep olan olgu ortadan kalkınca gümrük hizmetleri yine devam edecektir ama şu anda henüz kalkmış değil."

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş ise yaptığı konuşmada , “FED tahvil alımlarında yeni bir kesinti için duyuru yaptı. Öyle anlaşılıyor ki bu süreç 2014 yılı boyunca devam edecek. Yeni dönem daha düşük likidite ve daha yüksek faiz oranlarına dayalı bir politika tercihlerine dayanmaktadır” dedi.

Ertaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Son 5 yılda FED tarafından parasal genişlemenin boyutu 2 buçuk trilyon dolar olduğunu düşündüğümüzde bu devasa büyüklüğün etkisi hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkelerde etkisi oldukça büyük oldu. Tüm ülkelerde bir baskı unsuru oluşturdu. Faiz, kur ve borsa endeskleriyle geçmiş dönemleri kıyasladığımızda oldukça volatif bir dönemi başlattı. Küresel piyasalarda kriz öncesinde olduğu gibi normalleşmeye geçişin birkaç yıl süreceğini tahmin ediyoruz. Bunun anlamı da bunun bir kaç yıl süreceği ve bizlerin buna hazırlıklı olması gerekliliğidir."

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya toplantıda e-GKS katılım beratı takdim edildi. Bakan Yazıcı ise Prof. Ünal Tekinalp, SPK Başkanı Vahdettin Ertaş ve MKK Başkanı Yakup Ergincan'a plaket verdi.30 Ocak 2014

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77