• BIST 7913.76
  • Altın 1864.371
  • Dolar 28.9774
  • Euro 31.2033
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 7 °C

UND Uluslararası Ulaştırma Forumu’na Katılıyor

UND Uluslararası Ulaştırma Forumu’na Katılıyor
Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), 21- 23 Mayıs tarihlerinde Almanya Leipzig’te gerçekleşecek olan Uluslararası Ulaştırma Forumu Yıllık Zirvesi’nde Küresel Ulaştırma Sektörü Temsilcilerine seslenecek.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), 21- 23 Mayıs tarihlerinde Almanya Leipzig’te gerçekleşecek olan Uluslararası Ulaştırma Forumu Yıllık Zirvesi’nde Küresel Ulaştırma Sektörü Temsilcilerine seslenecek.


Alman Ulaştırma Bakanlığı organizasyonu ve Fransız Ulaştırma Bakanlığı ev sahipliğinde 21-23 Mayıs 2014 tarihleri arasında Leipzig’de gerçekleştirilecek olan Uluslararası Ulaştırma Forumu (ITF) 2014 Yıllık Zirvesi’nde UND, Türk uluslararası karayolu eşya taşımacılığı sektörü adına kapsamlı bir lobi çalışması gerçekleştirecek.

Zirve kapsamında ‘transit taşımalarda karşılaşılan ayrımcı kısıtlamalar’ın Avrupa ekonomisi için yarattığı sorunları ve maliyetleri dünya kamuoyuna aktaran UND, zirve için özel olarak kurguladığı özel Transit Oyununu oynayarak küresel ulaştırma sektörü temsilcilerine bir Türk nakliyecisinin AB sınırları arasındaki transit taşımalarında yaşadıkları sorunlarını birebir deneyimletecek.

UND aynı zamanda ‘Değişen Dünyada Ulaştırma’ temalı Zirve süresince ITF üyesi 54 ülkenin ulaştırma bakanlarına Türkiye’nin ‘transit serbestisi’ argümanlarını aktaracak.

Bu yılki Zirve’ye ‘altın sponsor’ olarak katılan UND, özel olarak tasarladığı stantta Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan başkanlığındaki Türkiye Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı heyetinin yanı sıra Dünya Bankası, OECD, Avrupa Yatırım Bankası gibi uluslararası kuruluşların temsilcileri ile Volvo, Michelin gibi global firmaların üst düzey temsilcilerinin de aralarında yer aldığı küresel ulaştırma sektörü temsilcilerini ağırlayacak.

Zirve’nin son günü 23 Mayıs 2014 saat 10:30’da Leipzig Messe Media Centre’da, IRU Genel Sekreteri Sn. Umberto de Pretto, Avrupa Yükleyiciler Konseyi (ESC) Genel Sekreteri Sn. Denis Choumert  ve ITF Genel Sekreteri Sn. Jose Viegas’in katılımıyla UND organizasyonunda  ‘DTÖ’nün Bali Kararları ışığında Transit Serbestisi’ ana temalı uluslararası bir basın toplantısı gerçekleştirilecek.

1947 yılından beri dünya ticaretinin en temel kurallarından biri olarak yürürlükte bulunan ‘Transit Serbestisi’nin bazı ülkelerce kendi taşımacılarını koruma gerekçeleriyle kısıtlanmasının, dünya ticaretinin sınırlar arası akışını yavaşlattığına ve ticareti daralttığına dikkat çekecek olan UND, yabancı basın temsilcilerine Dünya Ticaret Örgütü’nün Aralık 2013’te Bali’de paraf edilen yeni Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması ile transit taşımalara uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasının 159 üye devlet tarafından daha güçlü şekilde taahhüt edildiğini açıklayacak.

UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, ‘Karayolu transit taşımalarında AB ülkeleri tarafından getirilen Türk plakalı araçlara getirilen kısıtlamaların Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin düzgün işlememesine ve en verimli olabilecek taşımacıların kullanılması engellendiğinde yükselen maliyetlerin de Türkiye-AB ticaretinin potansiyelinin altında gelişmesine sebep olduğu’ gerçeğini, Dünya Bankası tarafından 8 Nisan’da yayınlanan ‘Türkiye-AB Gümrük Birliği Değerlendirmesi’ raporundan alıntılar yaparak anlatacak.

Şener, dünya kamuoyuna aşağıdaki temel çağrılar iletilecek:

  Transit serbestisi, DTÖ ve GATT Madde V çerçevesinde, uluslararası ticaret erbabı ve taşımacılar için evrensel ve vazgeçilmez bir haktır.

   159 DTÖ Üye devleti tarafından Aralık 2013’te verilen ‘transit serbestisi’ kuralına uyma taahhüdü, yerine getirilmelidir.

  AB ülkeleri başta olmak üzere, bazı ülkeler üzerinden karayolu ile transit olarak (yük almadan veya boşaltmadan) gerçekleştirilen taşımalara kota ve transit ücreti gibi kısıtlamalar uygulanmamalıdır.

  Karayoluyla AB ülkelerini transit geçen Türk taşımacılarının çeşitli kısıtlamalarla engellenmesi, yüzde 50’si Türkiye’deki AB sermayeli şirketler tarafından gerçekleştirilen Türkiye ihracatının rekabet gücünü azaltırken; AB-Türkiye arasında karşılıklı ticareti yapılan malların ‘serbest dolaşımını’ imkansız kılmaktadır.

  Türkiye’de kayıtlı yük araçlarının karayolu transit taşımalarına uygulanan kısıtlamaların, Türkiye’den AB’ye ihracatı her yıl 6,5 milyar dolar azalttığı hesaplanmıştır. Türkiye’nin ihracatının yüzde 74’ü AB ülkelerinden gelen ara mal ve hammadde kullanılarak gerçekleştiği; bu sebeple kısıtlamalar yüzünden AB ülkelerinin de benzer miktarda kaybı Türkiye’ye ihracatlarında yaşadıkları bilinmektedir.

  Türkiye-AB ekonomileri gümrük birliğinin 18’inci yılında birbiri ile bütünleşmiş; ortak uluslararası bir değer zincirinin parçaları haline gelmiştir. Karşılıklı ticari etkileşimin yapay ve ayrımcı kısıtlamalara maruz bırakılması, ürün değer zincirinin akışını kesintiye uğratarak AB ekonomisi dahil, tüm zincirin rekabet gücünü bozmaktadır.


21 Mayıs 2014

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77