• BIST 5.561,18
 • Altın 1449.898
 • Dolar 23.217
 • Euro 24.9034
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 24 °C

IAA ve Dinamizm

IAA ve Dinamizm

Alternatif yakıtlar ve yakıt ekonomisi, ticari araç üreticileri için, pek çok kesimden daha fazla önem taşıyor. Yakıt tüketimini 20 hatta 10 yıl öncesine göre ‘inanılmaz’ düzeylere çeken ticari araç üreticileri yine de işin ucunu bırakmıyor. Ancak bundan sonra temel değişimin, taşıt ölçüleri ve dizayn ile elde edilebileceği de giderek taraftar bulan bir görüş olma yolunda. Dünyanın en büyük ticari araçlar ve yan sanayi fuarı IAA, işte bu tezi doğrular nitelikte gerçekleşti. Hannover; bir kez daha, ticari araçlar alanında atılan yeni adımların gün yüzüne çıktığı kent oldu.

Alternatif yakıtlar ve enerji tasarrufuna odaklanmış ticari taşıt üreticileri, fuar öncesinde başlattıkları etkinliklerde çalışmalarını anlatıp taleplerini sıralamıştı. Karar alıcıların, özellikle araç ölçülerine yönelik standartlarda yumuşatmalara gitmeleri gerektiğini yüksek sesle dile getirmişlerdi. Fuarda ise bununla neler elde edilebileceğini gösterme fırsatı buldular. Daha temiz, daha güvenli ve daha yaşanabilir bir dünya için yapılan çalışmalar ete kemiğe bürünmüş olarak sergilendi.

Dünyada yaşanan enerji sorunu düşünüldüğünde; hemen her etkinlikte alternatif yakıt sistemleriyle çalışan taşıtların öne çıkması şaşırtıcı değil.  Başta Çin ve Hindistan olmak üzere ekonomisi büyüyen pek çok ülkede enerji tüketimi ve talebi hızla artıyor. Tüketilen enerjinin en büyük bölümünü oluşturan fosil yakıtların temininde sıkıntı yaşanacağı görülüyor. Bu durum; enerjinin daha verimli kullanılmasını ve alternatif yakıtlar ile çalışan motorlu taşıtların hızla yaygınlaşmasını gerektiriyor. IAA 2012’de alternatif yakıtlarla çalışan ürünlerin sergilenmesi de enerji ve çevre sorunlarının bir yansıması olarak da değerlendirilebilir. Yakın gelecekte, alternatif yakıt tüketen ticari taşıtların dünya araç pazarından alacağı payın artacağı da bir gerçek. Milyarlarca Avro’yu bulacak bu pazardan hak ettiği payı almak için otomotiv devleri arasındaki yarış devam edecek.

Karbondioksit salınımını azaltma yolunda atılan adımlar, yakıt verimliliği gibi konular ağır ticari araç üreticilerinin son yıllarda en fazla üzerinde çalıştıkları konular arasında yer alırken; aerodinamik ve sürüş konforu da üzerinde durulan unsurlar olmaya devam ediyor. Özellikle aerodinamik, yakıt tüketimiyle bağlantılı olduğu için ağır ticari araçlar sektöründe giderek daha çok önem kazanıyor. Dolayısıyla ticari araç üreticilerinin yakıt tasarrufu ile ilgili yaptıkları çalışmalar yanında, üstyapıda gerçekleştirilen küçük değişiklikler ile araçların aerodinamiğini artırarak yakıt tüketimini azaltan taşıtlar, yakıt tasarrufu adına yapılan yeni çalışmaları da gözler önüne seriyor.

Azotoksit emisyonlarını yüzde 80’e varan oranlarda düşüren ve partikülleri üçte iki oranında azaltan Euro 6 emisyonunu karşılayan çekici, kamyon ve otobüsler IAA’da en fazla dikkat çeken araçlar arasında yer aldı. Avrupa’da 2014 yılında yürürlüğe girecek olan Euro 6 standartlarındaki motorların ve bu motorlara sahip araçların katılımı, fuardaki temel yeniliklerden biriydi.

Estetik, yenilik anlamında görsel bir şölen sunan fuarda, Türk otomotiv firmalarının yerlerini alması da Türkiye otomotiv sektörünün katettiği aşamayı göstermesi açısından önem taşıyordu. Böylece otomotiv ve yan sanayinde hizmet sunan pek çok Türk firması kendini dünyaya tanıtma fırsatı elde etti. Türkiye’nin önde gelen otomotiv üreticileri, düzenledikleri basın toplantılarıyla dünya otomotiv üretimindeki konumlarını ve hedeflerini açıkladılar.

Yine Türkiye’nin yerli sermaye ile üretim yapan üstyapı firmalarına da değinmek gerekiyor. Birçoğunun IAA gibi dünyanın en önemli ticari taşıt fuarına katılım sağlaması oldukça yerinde bir hamle. Katılımcılar bu sayede; dünya üstyapı üretiminde kendi konumlarını yakından gördüler. 

Tüm bu gelişmeler, karayolu taşımacılığının vazgeçilmez aktörleri olan ağır ticari taşıt üretimindeki dinamizmi de gösteriyor.

İlker ALTUN
ilker@aysberg.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Durgunluk Sinyalleri31 Ekim 2022 Pazartesi 13:36
 • Üçte Üç05 Ekim 2022 Çarşamba 11:29
 • Lojistik Vizyonu13 Eylül 2022 Salı 15:32
 • Tedarik Zincirinde Altın Halka Türkiye03 Ağustos 2022 Çarşamba 10:29
 • Rusya Pazarında Tutunmak01 Temmuz 2022 Cuma 16:27
 • Lojistikle Sınanmak03 Haziran 2022 Cuma 14:27
 • E Ticaret Lojistiği Yeni Bir Dönemin Başlangıcı26 Nisan 2022 Salı 16:38
 • Konjonktürle Gelen Konjonktür Değiştiğinde Gidebilir06 Nisan 2022 Çarşamba 15:05
 • Önce Barış Sonra Lojistik03 Mart 2022 Perşembe 16:12
 • Dijtalleşme ve Gelecek04 Şubat 2022 Cuma 16:02
 • MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
  Güvenlik Resmi
  Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77