• BIST 8334.94
  • Altın 1629.728
  • Dolar 27.3788
  • Euro 28.9506
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 17 °C

logitrans Transport Lojistik Fuarı Bir Kez Daha Göz Doldurdu

logitrans Transport Lojistik Fuarı Bir Kez Daha Göz Doldurdu
Türkiye ve komşu bölgelerinin en etkin lojistik ve transport fuarı olma özelliğini taşıyan logitrans Transport Lojistik Fuarı, 8-10 Aralık 2011 tarihleri arasında 5’inci kez kapılarını açtı. İlk kez Messe München ve EKO Fuarcılık’ın Ortak Giri

Türkiye ve komşu bölgelerinin en etkin lojistik ve transport fuarı olma özelliğini taşıyan logitrans Transport Lojistik Fuarı, 8-10 Aralık 2011 tarihleri arasında 5’inci kez kapılarını açtı. İlk kez Messe München ve EKO Fuarcılık’ın Ortak Girişimi olarak İstanbul’da düzenlenen fuar, bir önceki etkinliğe göre hem katılımcı sayısı ve profili ile hem de fiziksel büyümesi ile dikkat çekti.

Bir önceki yıla göre yüzde 37 büyüme ile yaklaşık 12.000 katılım sayısına ulaşılan logitrans Transport Lojistik Fuarı’na uluslararası katılım payı yüzde 21 olarak gerçekleşti. Bir önceki yıl 14 ülkenin katılım sağladığı fuarda bu yıl 24 ülke yer aldı. Türkiye, İtalya, Almanya, Letonya ve Avusturya’nın ilk beşte yer aldığı logitrans’a, İtalya, Avusturya, Letonya, Çek Cumhuriyeti ve Almanya ülke pavilyonları ile katılım sağladı.

Toplam 207 sergileyici firmanın yer aldığı logitrans, sektör basını, taşımacılık ve lojistik sektörü ile ilgili yerli ve yabancı sivil toplum örgütleri tarafından da yoğun olarak desteklendi.  Sektör için çalışan sivil toplum örgütleri UND, UTİKAD, TREDER, UNKODER, TÖSHİD, TND, DTD, LODER, KTDD, UKAT, ACCI ve İzmir Ticaret Odası tarafından desteklenen fuar, lojistik alanında eğitim veren üniversite ve meslek yüksekokullarının da kendilerini tanıtabilecekleri bir platform oluşturdu.

Uluslararası pazarları hedefleyen ve büyümek isteyen Türkiye’nin önde gelen lojistikçilerini, yeni işbirlikleri ve ortaklıklar yapmak üzere dünya devleriyle buluşturması yanında Münih-Şanghay hattı arasındaki bölgenin en büyük fuarı olma iddiasında olan ve katılımcı sayısını bu yıl ikiye katlayan logitrans Transport Lojistik Fuarı, Türkiye’den 96 firma yanı sıra 45 katılımcıyla İtalya ve 24 katılımcıyla Almanya’ya ev sahipliği yaptı. Letonya, Avusturya, Hollanda, İspanya, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Afganistan, Gürcistan, Slovakya, Birleşik Arap Emirlikleri, Romanya, Bulgaristan, Lüksemburg, Belçika, Polonya, Ukrayna, Çin, Fransa, İran, Yunanistan ve İsviçreli lojistikçiler de fuarda stant açtı.

Dünyanın en büyük markaları ile Türkiye’nin önde gelen firmalarını buluşturan logitrans’ın hedefi; hem değişik ölçekli projelerin hedef lojistikçilerinin seçileceği hem de küresel projelerin paylaşılacağı bir ortam yaratmaktı. logitrans’ın en önemli özellikleri arasında ise katılımcı çeşitliliğine verdiği önem yer alıyor. Deniz, hava, kara ve demiryolu taşımacılarının tümünün temsilcilerinin bulunduğu logitrans’ta, limanlar ve intermodal taşımacılık ile çevreye duyarlı, sürdürülebilir lojistik modelleri fuarın ana temasını oluşturdu. Dünyanın önde gelen liman otoriteleri ile denizcilik şirketleri de fuara büyük ilgi gösterdi.


Sektörün her kesimi tarafından büyük ilgi gören ve beklentilerin karşılandığı logitrans Transport Lojistik Fuarı’nın açılışı EKO Fuarcılık İdari Direktörü İlker Altun, Messe München Yönetim Kurulu Üyesi Gerhard Gerritzen, Almanya Federal Ulaştırma, İnşaat ve Kentsel İlişkiler Bakanı Parlamenter Müsteşarı Dr. Andreas Scheuer, Türkiye Ulaştırma Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Hamza Demirdelen ve TOBB Ulaştırma ve Lojistik Sektör Meclis Başkanı Çetin Nuhoğlu tarafından yapıldı.

Messe München Yönetim Kurulu Üyesi Gerhard Gerritzen, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “11 bin 856 katılımcı ile logitrans beklentilerimizin ötesine geçti. Alınan çok iyi sonuçlar Türkiye’nin uluslararası taşıma ve lojistik endüstrisi için önemini açıkça göstermektedir. Özellikle Almanya ve İtalya’dan olmak üzere, uluslararası katılımcı ve ziyaretçi sayılarındaki artış da teyit ediyor ki; Türkiye’nin Asya’ya köprü olma rolü, Avrupa pazarı için de çok önemli” dedi.

EKO Fuarcılık İdari Direktörü İlker Altun ise elde edilen sonuçlardan oldukça memnun kaldıklarını belirterek şöyle dedi: “logitrans 2011, iki holde 10 bin metrekarelik sergileme alanında gerçekleşti. Etkinlik 12 sektör derneği ve yaklaşık 50 yayına sahip 20 civarında yayın şirketi tarafından desteklendi. 111 yabancı katılımcı şirketin toplam payı yüzde 53’ü geçti.”

Almanya Federal Ulaştırma, İnşaat ve Kentsel İlişkiler Bakanı Parlamenter Müsteşarı Dr. Andreas Scheuer de İstanbul’daydı. Fuarın açılış törenine katılan Dr. Scheuer, diğer etkinliklerin yanısıra ‘Lojistik: Almanya ile Türkiye Buluşuyor’ başlıklı panelde de yer aldı. Dr. Scheuer, Messe München ve EKO Fuarcılık arasındaki Joint Venture ile düzenlenen ilk etkinlikle ilgili olarak şunları söyledi: “Messe München ile EKO Fuarcılık arasındaki ortaklık, logitrans’ın ilerideki gelişimi için önemli bir adımdı. İşbirliği, hem fuar katılımcısı sayısını hem de uluslararası niteliği neredeyse ikiye katladı. Birkaç yıl içinde Almanya-Türkiye arasındaki işbirliği ve ekonomik bağlar daha da fazla meyvesini verecektir. Asya’ya köprü olma rolüne sahip olan Türkiye, Almanya için ilginç bir konumdadır. Diğer taraftan, Alman bir ortak da Türkiye’nin Avrupa pazarına ve dolayısıyla da ortak başarımıza yolu açmaktadır.”

Ulaştırma Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Hamza Demirdelen de şöyle konuştu: “Asya ile Avrupa arasında doğal bir köprü konumunda olan ülkemizde de taşımacılık ve lojistik sektörünün önemi giderek artırmakta ve stratejik bir konum oluşturmaktadır. Ülkemizin lojistik sektöründe yaşanacak gelişmelere uygun olması nedeniyle önemi her geçen gün artmaktadır. Çağdaş dünyada rekabet rakip şirketlere arasında değil, rakip şirketlerin içinde bulunduğu tedarik zincirleri arasında yaşanacaktır. Lojistik sektörünü geliştirmek için atılacak her adım ülkemizi lojistik üs olarak dünya ticaretinin konumlandırılmasına katkıda bulunacaktır. Bakanlığımız bu konularda bugüne kadar olduğu gibi sektöre gereken her türlü desteği vermeye hazırdır.”

TOBB Ulaştırma ve Lojistik Sektör Meclis Başkanı Çetin Nuhoğlu, ticaretin ülkeler arasındaki gelişmişliği daha da arttıracağı düşüncesini paylaşarak, “Bu tür organizasyonların tüm reel sektöre ve hizmet sektörüne önemli katkılar sağlayacağı düşüncesi ile daha fazla işbirliklerinin ve hepsinden ötesinde de beraber büyümenin bir fırsatı olarak görüldüğünü düşünüyorum. Ve bu düşüncem altında logitrans’ı yabancı katılımcılar ile Türk firmaların hem kendilerini tanıtmaları hem de işbirlikleri açısından çok önemli bir fırsat olarak görüyorum” diye konuştu.

Uluslararası katılımcı şirketler de fuarda yer aldıkları için memnundular. İkinci büyük katılımcı ülke olan İtalya, üç pavilyonda temsil edildi. İtalyan Limanları Birliği Assoporti’nin Proje Müdürü Tiziana Murgia, şunları söyledi: “İtalyan limanları topluluğu Türkiye pazarını doğrudan takip etmektedir. Bu nedenle İtalyan Limanları Birliği ve büyük İtalyan limanları bu önemli logitrans fuarında yer almaktadır. Bu ülke ile yeni ticari ilişkiler hiç şüphesiz hem İtalyan hem de Türk ekonomilerine değer katmaktadır.”


EKO Fuarcılık İdari Direktörü İlker Altun:

“logitrans’ı Münih ile Şangay arasında kalan bölgenin en büyük fuarı yapmak için yola çıktık”

logitrans Transport Lojistik Fuarı; Türkiye’nin sektörel içerikli 12 derneğinin yanı sıra 50 dolayında gazete, dergi vb yayını bulunan 20 yayın şirketinin desteğiyle, iki salondan oluşan 10 bin metrekarelik bir alanda gerçekleşmektedir.

5 ülkenin ülke pavilyonları ile katıldığı fuarın, Türkiye hariç 23 ülkeden 111 uluslararası katılımcısı bulunmaktadır. Geçen yıl 13 ülkeden 17 tane başka ülke katılımcısı bulunmaktaydı. Toplam katılımcı sayısı 207 olan logitrans’ta yabancı katılımcı oranı, yüzde 53’ü aşmıştır. logitrans; fuar katılımcılarının kendini temsil düzeyi açısından da oldukça iddialı bir durumda olup fuar yerleşiminin yüzde 75’i özel tasarlanmış standlardan oluşmaktadır. 

Geçen yıla göre hem alan olarak hem katılımcı sayısı açısından 2 kat, yabancı katılımcı sayısı olarak ise tam 6,5 kat artış gösteren logitrans’ın bu başarısı, elbette kolay elde edilmedi. Başarı için çok çalışmak bir yana; en başta ülke performansı olmak üzere, bu ülkede faaliyet gösteren bir şirketi olma gücü ve bir dünya fuar networküne dahil olmanın verdiği olanaklar da başarıyı garantilemiştir.

logitrans, Messe Münih ağındaki 50’yi aşkın ülkede tanıtıldı ve satışa sunuldu. İşte bu yüzden EKO-MMI ortaklığı sayesinde açıklanan büyüklüklere rahat ulaşıldı.

Cumhuriyetinin 100. kuruluş yılına odaklanan Türkiye; karada, havada, denizde ve demiryolundaki hedeflerini; 1,2 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğün gereklerine göre saptadı. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için taşımacılık ve lojistik alanında yapılacak çok şey var. Bizim yapacaklarımızın başında ise logitrans geliyor. logitrans’ı, yalnızca Türkiye’nin değil, 2 trilyon dolarlık ticaretin gerçekleştiği Münih ile Şangay arasında kalan bölgenin, kendi alanındaki en büyük ve en iyi fuarı yapmak üzere yola çıktık. Bunun için var gücümüzle çalışıyoruz.

Aynı kaygılarla çalıştığına inandığım Türkiye’nin lojistik hizmet verenleri ve bu sektöre tedarik sağlayan endüstrinin temsilcileri logitransı, 2004 yılındaki başlangıcından bu yana sahiplendiler. Bize güvendiler, katıldılar ve fuarın çıtasını da yükselttiler. Böylece de kendilerine yaraşır, hizmet ve kalite düzeylerini yansıtan bir fuara sahip oldular.


TOBB Ulaştırma ve Lojistik Sektör Meclis Başkanı Çetin Nuhoğlu:

“Yeni işbirlikleri açısından logitrans önemli bir fırsat”

Bu sene 5’incisi gerçekleştirilen fuarda bir önceki yıla göre büyük bir gelişim var. Bugün burada Türkiye haricinde 23 ülkeden katılımcı firmanın bulunması, başta İtalya, Almanya, Hollanda, Letonya gibi ülkelerden de firmaların yer alması hem Türk nakliyecisi için hem de yurtdışındaki nakliyeciler için çok önemli bir fırsat.

Dünya Bankası tarafından hazırlanan rapora göre, 2007-2010 yılları arasında Türkiye’nin lojistik performansında inanılmaz bir değişiklik oldu. Türkiye bu dönemde yüzde 15 gerileyerek 35’inci sıradan 39’uncu sıraya düştü.  Ancak şu gerçeğin altını özellikle çizmemiz lazım; Yunanistan, Bulgaristan, Romanya gibi AB ülkeleri ve Rusya, Ukrayna, Moldova dahil Karadeniz’e kıyısı olan tüm ülkeler ile kıyasladığımız zaman Türkiye gerçekten çok önemli yetkinliğe sahip bir lojistik üs durumunda.

 Hem yetkinliğimiz, hem coğrafi alanımız ve hepsinden önemlisi Doğu-Batı arasındaki ticarette sağladığımız avantajlar, küresel ekonominin çok belirleyici olduğu şu dönemde işbirlikleri için de çok önemli olarak adlandırılacak. Artık ticaretin ülkeler arasındaki gelişmişliği daha da arttıracağı, tüm reel sektöre ve hizmet sektörüne önemli katkılar sağlayacağı düşüncesi ile daha fazla işbirliklerinin ve hepsinden ötesinde de beraber büyümenin bir fırsat olarak görüldüğünü düşünüyorum. Bu düşüncem altında logitrans’ı hem yabancı katılımcılar hem de Türklerin kendilerini tanıtmaları ve yeni işbirlikleri açısından çok önemli bir fırsat olarak görüyorum.

 


Ulaştırma Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Hamza Demirdelen:

“Rekabet tedarik zincirleri arasında yaşanacak”

Lojistik sektörünün yakın gelecekte en fazla rağbet gören sektörlerin birisi olacağı muhakkaktır. Dünya Bankası araştırmalarına göre; sektörden sektöre değişim gösterse de, ortalama olarak bir ürünün satış fiyatının yüzde 8 ila 14’lük kısmını lojistik giderleri oluşturmaktadır. Çağdaş dünyada rekabet, rakip şirketlere arasında değil, rakip şirketlerin tedarik zincirleri arasında yaşanacaktır. Çünkü zincirin en düşük maliyette en yüksek kalitede ve en yüksek tepki hızında olması önemlidir. En hızlı, en güçlü, en iyi çözümü üreten, en uygun fiyatı ve en kaliteli hizmeti verebilen şirketler ayakta kalacaklardır.

Son verilere göre dünya ticaret hizmetleri ihracatı yüzde 11 artışla 3,7 trilyon dolara ulaşmıştır. Hizmet ihracatının belli başlı kategoriler arasında en hızlı artış kaydedeni ise yüzde 15 büyüme ile taşımacılık hizmetleri olmuştur. Avrupa’da ulaştırma sektörü GSMH’nın yüzde 10’unu oluşturur ve 10 milyondan fazla kişiye istihdam sağlar. Avrupa Topluluğu’nu kuran Roma Antlaşması ulaştırmayı Avrupa ekonomik entegrasyonunun gerçekleştirebilmesi için temel politikalardan biri olarak tanımlanmıştır. Avrupa’da taşımacılık politikasının şekillenmeye başlaması 30 yıldan fazla zaman almıştır ve halen gelişimini sürdürmektedir. Küresel lojistik pazarında gelecekte öne çıkacak coğrafyalar Asya Pasifik, Latin Amerika, Doğu Avrupa ve Afrika, Orta Doğu ülkeleri olacaktır.

Lojistik sektörünü geliştirmek için atılacak her adım Türkiye’nin jeopolitik konumunun önemi ile birlikte ülkemizi lojistik üs olarak dünya ticaretinin konumlandırılmasına katkıda bulunacaktır. Bu fuar organizasyonunun taşımacılık ve lojistik sektörüne, ülkemize fayda getirmesini diliyorum.


Almanya Federal Ulaştırma, İnşaat ve Kentsel Gelişim Bakanı Müsteşarı Andreas Foer :

“Lojistik, ticaret kadar önem taşıyor”

Bu fuarın Türk-Alman ortaklığı ile düzenlenmesinden büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Çünkü bu fuar, iki ülke arasındaki dostluğun da bir başka ifadesidir. logitrans’a Türkiye’den ve Avrupa’dan gelen şirketler, son gelişmeleri tartışmak ve görüş alış verişinde bulunmak için bir araya geldiler.

Lojistik, ticaret kadar önem taşıyor. Lojistik sayesinde dünya ticareti mümkün olmaktadır. Türkiye Asya ve Avrupa arasındaki köprü konumunda bulunuyor. Almanya gibi ekonomik açıdan son derece gelişmiş ve ihracat şampiyonu olan bir ülke için Türkiye ile lojistik alanında işbirliğini daha da geliştirmek her iki ülkenin de yararına olacaktır.

Türkiye’nin ekonomik gelişmesini görüyoruz ve bu gelişim gurur duyulabilecek bir gelişme. Taşımacılık alanındaki iş birliği sayesinde büyümeyi daha uzak mesafelere taşımak mümkün olmaktadır. Lojistik giderek daha karmaşık bir hale gelmektedir. Bu nedenle büyüme ve artan karmaşaya ilişkiler ile akıllı çözümler bulmak gerekiyor. Türkiye nasıl ki Avrupa ve Asya arasında bir köprü ise Almanya’da Avrupa’da bir transit ülke olmak ile birlikte yine Avrupa içindeki en büyük pazar haline gelmiş bulunmaktadır.


logitrans pek çok etkinliğe de ev sahipliği yaptı

            Üç gün boyunca devam eden logitrans Transport Lojistik Fuarı, sunulan hizmetlerin tanıtıldığı, yeni işbirliklerinin yaratılması için zemin hazırladığı gibi farklı etkinliklere de ev sahipliği yaptı.

Üç gün boyunca gerçekleştirilen konferanslarda, işbirlikleri için yeni fırsatlar değerlendirildi. Almanya da gerçekleştirilen forumlarda yoğun bir şekilde lojistik fırsatlarını tanıttı. ‘Lojistik: Almanya ile Türkiye Buluşuyor’ başlığı altında gerçekleştirilen forumda, iş fırsatları değerlendirildi.

Ayrıca ‘Almanya’nın Lojistik Merkezi Kuzey Ren-Vestfalya’nın Türk Lojistikçilere Sunduğu Fırsatlar’ başlığı altında gerçekleştirilen konferansta bu bölgenin lojistik avantajları ve fırsatları tartışıldı.

Güncel konuların da tartışıldığı konferanslarda; 2012 yılı başında kullanıma geçecek olan yeni özet beyan sistemine ilişkin bilgilendirmeni yapıldığı forum oldukça yoğun ilgi gördü. Gümrük Müsteşarlığı Bilgi İşlem Dairesi’nde görevli bir yetkilinin de katılımı ile gerçekleşen forumda, yeni özet beyan sistemi enine boyuna tartışıldı.

Yine son günlerde önemli bir konu haline gelen ‘Afet Lojistiği’de logitrans’ta konuşulan konular arasında yer aldı.  

Konferansların yanı sıra katılımcı firmaların da kendi stantlarında düzenledikleri çeşitli organizasyonlarla daha çok hareketlenen logitrans, kokteyller ve basın toplantılarına da ev sahipliği yaptı.

Ford Otosan, kendi standında düzenlediği bir toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıda açıklama yapan Ford Otosan Kamyon İş Birimi Pazarlama Müdür Yardımcısı Tufan Altuğ, pazar ile ilgili genel bir değerlendirme yaparken hakkında bilgi verirken, pazara sunulan yeni Midilli serisi ile ilgili de hedeflerden söz etti.

Fuardaki diğer bir etkinlikte Trieste Limanı’nın tanıtıldığı basın toplantısı oldu. İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi H.E Gianpaolo Scarante’nin de katıldığı ‘Trieste, Türkiye’nin Avrupa’ya Açılan Kapısı’ başlıklı basın toplantısında, Trieste Limanı tanıtıldı ve 2012 yılı için limanda yapılacak yeni uygulamalardan söz edildi.

Fuarda sergileyici firma olarak yer alan Alışan Lojistik ise düzenlediği bir kokteyl ile katılımcılar ve ziyaretçilere hoş anlar yaşattı.  

logitrans Transport Lojistik Fuarı ve etkinlikleri ile ilgili tüm videoları tüm detaylarıyla www.aysberg.tv adresinde izleyebilirsiniz.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
Güvenlik Resmi
Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77