• BIST 4.943,18
 • Altın 1208.622
 • Dolar 19.1412
 • Euro 20.7345
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 3 °C

Üçte Üç

Üçte Üç
Otomotiv sanayi ve lojistikte Avrupa’nın en iddialı tedarikçilerinden biri olan Türkiye, geçtiğimiz günlerde Almanya’da düzenlenen üç ayrı fuarda bu iddiasını bir kez daha ortaya koydu.

Bunlar, taşımacılık alt yapısına, sistemlerine ve işleyişine ilişkin fuarlardı. Katıldığımız bu üç fuarda da Türk otomotiv ana ve yan sanayisinin başarılı bir şekilde temsil edildiğini gördük. Bazı Türk şirketleri iki ya da üç fuarda da bulunarak kararlılığını ortaya koydu.

Frankfurt’ta düzenlenen Automecanica otomotiv sanayi ürünlerine odaklanırken, Berlin’de düzenlenen InnoTrans demiryolu alt yapısı ve araçlarına sergileme ortamı sunuyordu. Hannover’de düzenlenen IAA Transportation ise ticari taşıtlara ilişkin bir fuar. Bu fuarlar Türkiye’den yüzlerce firmaya ev sahipliği yaptılar. Türk şirketleri sergiledikleri ürünlerin kalitesi ve gösterdikleri sergileme başarısıyla -deyim yerindeyse- ‘üçte üç’ yaptılar...

Ulaştırma ve lojistik elbette toplumların can damarıdır. Günlük yaşamlarımızı ve yüksek performanslı bir ekonomiyi, ticari araçlar olmadan sürdürmek olanaksız. Ayrıca fuarlardaki yaklaşımlara bakarak, taşımacılık ve lojistiğin küresel bir konu olarak öne çıktığını da söyleyebiliriz. İklim nötr için de teknik arayışlar sürüyor.

Fuarlarda iklim koruma, karbon nötr hareketi, hidrojen esaslı yakıtlara ilişkin teknolojiler, güneş enerjisi teknolojileri ve bunların lojistikte kullanımı, pil hücreleri, e mobilite, son kilometre teslimatları, elektrikli treyler aksları, çekiciler, kamyonlar, römorklar, trenler, lokomotifler, elleçleme makineleri, binlerce çeşit otomotiv parçası, alternatif tahrik sistemleri, bağlantılı araçlar, hidrojen yakıtlı taşıtlar, tramvaylar, çift modlu araçlar ve daha pek çok yenilik bir biriyle yarıştı. Pek çok küresel yenilik, aktarma organlarının elektrifikasyonu, dijitalleşme, e mobilite ve iklim nötr hedefine odaklanmıştı. Araç üreticileri, hidrojen yakıtlı motorların yanı sıra çok çeşitli elektrikli ve yakıt hücreli tahrik sistemleri sundu. Bunlara, yeni ve aynı zamanda dizel tahriklerin yeni bir akü tahrik sistemi ile değiştirilmesini sağlayan değiştirme kitleri de eklenebilir.

Tüm sergilemeler en yeşil taşımacılık ve lojistiğe katkıda bulunmak için yapıldı. Sürdürülebilirlik adına altyapı ve dijitalleşmenin finansmanının güvence altına alınması gereği de dile getirildi. Özellikle ağır yatırımlar gerektiren demiryolu gibi alanlarda bu konu daha çok öne çıkıyor.  

Ortamın temel oyuncuları, yeni hareketlilik biçimlerine geçişi bir Pan-Avrupa görevi olarak görüyor. InnoTrans için ‘Pan-Avrupa ulaşım ağı için uluslararası değişim platformu’ tanımı yapılırken, demiryolu taşımacılığının Avrupa taşımacılık politikasının odak noktası olmayı sürdüreceği anlaşılıyor.

Yeni hareketlilik biçiminde e mobilite, dijital iletişim ve bağlantılı araçların yanında kamyonla bisikleti aynı anda düşünme zorunluluğu ortaya çıkıyor. Özellikle emisyonsuz şehir dostu lojistik için kargo bisikletleri önemli bir yapı taşı durumuna geldi. Son kilometre için sürdürülebilir taşımacılık çözümleri geliştirmeye odaklanmadan, iklim dostu taşıma ve lojistik çözümlerinden başarı beklememek gerekiyor. Son kilometre teslimatlarında geleceğe yönelik çözümler için kamyonlardan kargo bisikletlerine, kamyonetlerden paket dronlarına kadar tüm lojistik ekipman yelpazesini birlikte ele almak artık kaçınılmaz bir görev. Sergilenen tüm bu devasa trenlerin, yüzlerce beygir gücündeki çekicilerin, tonlarca taşıma kapasitesine sahip römorkların arasında kendine yer açan minicik elektrikli ya da pedallı teslimat araçları, önümüzdeki dönemde daha fazla karşımıza çıkacaktır.

Öte yandan; binlerce ürün, yüzlerce etkinlik ve sunuma ortam hazırlayan fuarlar, bir kez daha canlı ve yüz yüze etkinliklerin vazgeçilmezliğini kanıtladı. Öyle ki bu yüz yüzelik konusu her üç fuara ilişkin açıklamaların da odağında yer aldı. Katılımcı ve ziyaretçilerin yoğunluğu da gösteriyor ki; birileriyle yüz yüze konuşmak, stand ziyaret etmek, sergi ortamında bulunmak, el sıkışmak hiçbir şeyle değiştirilebilir değildir. Fuarlardaki canlılık bunun en açık göstergesi oldu.

 

İlker ALTUN
ilker@aysberg.com

Kargohaber Dergisi (Sayı:285)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Lojistik Vizyonu13 Eylül 2022 Salı 15:32
 • Tedarik Zincirinde Altın Halka Türkiye03 Ağustos 2022 Çarşamba 10:29
 • Rusya Pazarında Tutunmak01 Temmuz 2022 Cuma 16:27
 • Lojistikle Sınanmak03 Haziran 2022 Cuma 14:27
 • E Ticaret Lojistiği Yeni Bir Dönemin Başlangıcı26 Nisan 2022 Salı 16:38
 • Konjonktürle Gelen Konjonktür Değiştiğinde Gidebilir06 Nisan 2022 Çarşamba 15:05
 • Önce Barış Sonra Lojistik03 Mart 2022 Perşembe 16:12
 • Dijtalleşme ve Gelecek04 Şubat 2022 Cuma 16:02
 • Lojistik Kazandırır07 Ocak 2022 Cuma 11:56
 • logitrans Fuarı Çok İşe Yarıyor14 Aralık 2021 Salı 09:42
 • MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
  Güvenlik Resmi
  Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77