• BIST 8039.18
 • Altın 1680.862
 • Dolar 27.1357
 • Euro 28.8574
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 17 °C

Profesyonellere de Lojistik Ödülü

Profesyonellere de Lojistik Ödülü

Tüm dünyada iş hayatına dair pek çok ödül dağıtılmaktadır. Türkiye de bundan nasibini almış bulunuyor. Yaygın olarak da ödenen vergiler, yapılan bağışlar için resmi ve özel kurumların verdiği ödüllerle, takdir-teşekkür beratlarıyla karşılaşıyoruz. Taşımacılar da Türkiye’de yıllardır ticaret odaları, defterdarlıklar, dernekler ve birlikler tarafından verilen çeşitli ödüller aldılar. En organize ödül çalışması, geçmişte Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) tarafından gerçekleştirildi. Bu çalışma tamamen UND üyelerine yönelik olup üyelerinin ödedikleri vergiler ve gerçekleştirdikleri döviz tasarrufu ölçümüne dayanıyordu.

Üyelerin başvurusuna göre ve beyanlarına dayalı başlayan çalışmada, oldukça etkili ödül törenleriyle taçlanmış ödüller, bakanlar, başbakanlar düzeyinde katılımla sahiplerini bulmuştu. Ancak sektörün gelişimi ve sektör içinde farklı sivil toplum örgütlenmelerinin oluşması pek çok şeyi olduğu gibi bu çalışmayı da etkiledi. Sektör, ‘uluslararası karayolu taşımacılığı’ tanımını aşan bir süreçten lojistiğe evrilirken kenarından köşesinden sektöre ilişkin 10’u aşkın dernek ve 20’yi aşkın sektör yayını hayata geçti.

Bugün Türkiye’nin taşımacılık ve lojistik endüstrisinde yerel, ulusal ya da uluslararası alanda aktif olarak çalışma yürüten sivil toplum örgütlerinin ortak paydası elbette lojistik. Fakat her biri sektörün bir başka yanına daha çok hakim durumda. En azından hedefleri itibariyle durum bu. Yayınlar da aynı şekilde değerlendirilebilir.

Sektörün altyapısına yönelik her alanında yaşanan gelişim, çeşitlilik ve uzmanlaşma, kendini üstyapı etkinliklerinde de gösterdi. Taşıma Kanunu işin kendini, faaliyet kollarını, mensuplarını tanımlayıp belgelerken, okullar açılmaya devam etti. Sektör mensuplarının amatör hocalıkları, yerini akademisyenlere terk etmeye başladı. Yayınlar gelişti, çeşitlendi, gerçek anlamda uluslararası düzeyde bir fuar oluştu, son derece başarılı ve faydalı konferanslar yapılmaya başlandı. Bütün bunların arasında bir de ödül organizasyonu doğdu; Lojistik Ödülleri…

Lojistik Ödülleri, 4. kez dağıtılmak üzere hazırlanıyor. Aradan geçen zaman içinde elde edilen deneyim; alınan yol, ödülün geliştirilmesi ve içeriğinin zenginleştirilmesi adına önemli katkılar sağlıyor. Ödül çalışması, sektörün geldiği düzeyi ortaya çıkartacak şekilde sürdürülüyor. Emin adımlarla gelişimini sürdüren Lojistik Ödülleri çalışması, özel olarak tasarlanmış bulunan Atlas biçimli ödülü ile güvenilir ve saygın bir şekilde yol alıyor. Ödül dalları; Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen belgelere göre ya da bu belgelerin kapsamı dışında kalıp da mesleki örgütlere üyelik esasına göre belirlenmiş bulunuyor. Adayların kendi başvuruları ve sundukları belgeler, değerlendirmeye esas oluşturuyor.

Ayrım gözetilmeksizin sektör yayınlarının ve sivil toplum örgütlerinin jürisine davet edildiği yarışmada önemli bir gelişim sağlandı. Sağlanan gelişime göre sektör profesyonellerine yönelik olarak apayrı bir başvuru ve değerlendirme yapılacak. Yılın lojistikçileri, internet üzerinden yapılacak başvuru ve iki aşamalı oylama ile belirlenecek. Böylece jüri tarafından verilen özel ödüller hariç başarılı kurumların ödüllendirilmesiyle sınırlı yarışmada artık profesyoneller de başarılarının karşılığını alacak. Bunun için müşterileri, iş arkadaşları, tedarikçileri ya da sektörün ağında bulunan herhangi bir oyuncusu tarafından aday gösterilen lojistik yöneticileri ilk aşamada 10’a düşürülecek, ikinci aşamada ise bu 10 arasında bir internet oylaması gerçekleştirilecek. Böylece son derece adil ve sempatik bir yarışma gerçekleşecek.

Doğrusu; sektörün gelişim hızına her anlamda ayak uydurmak gerekiyor. Yasalardan derneklere, yayınlardan fuarlara, liderlerden müdürlere kadar bu hıza ayak uyduramayan, kendine ancak anılar arasında yer arar…

İlker ALTUN 
ilker@aysberg.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Afetler ve Hayatın Devamı İçin Lojistik03 Mart 2023 Cuma 09:46
 • Dünya Sanki Yanıyor07 Şubat 2023 Salı 12:47
 • En İyi Kapı Olmayan Kapıdır05 Ocak 2023 Perşembe 09:50
 • Lojistiğin Buluşma Platformu logitrans Fuarı09 Aralık 2022 Cuma 13:53
 • Durgunluk Sinyalleri31 Ekim 2022 Pazartesi 13:36
 • Üçte Üç05 Ekim 2022 Çarşamba 11:29
 • Lojistik Vizyonu13 Eylül 2022 Salı 15:32
 • Tedarik Zincirinde Altın Halka Türkiye03 Ağustos 2022 Çarşamba 10:29
 • Rusya Pazarında Tutunmak01 Temmuz 2022 Cuma 16:27
 • Lojistikle Sınanmak03 Haziran 2022 Cuma 14:27
 • MAİL BÜLTENİ ABONELİĞİ
  Güvenlik Resmi
  Mail adresinizi kaydederek en güncel haberlere kolayca ulaşabilirsiniz
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2023 Kargo Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (+90-212) 217 49 59 (Pbx) Faks : (+90-212) 211 62 77